Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Użytkowanie wieczyste. Uwaga na "świstki" dołączone do zaświadczeń rozsyłanych w Warszawie

22
Podziel się

Warszawski Zarząd Mienia Skarbu Państwa rozsyła zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. To istotne pisma, jednak kluczowa dla mieszkańców informacja o wysokości bonifikaty w ogóle się w nich nie pojawia, a procedura skorzystania z niej jest opisana wyjątkowo nieprzystępnie na dodatkowym kawałku papieru.

Pisma dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego we własność przyprawiają o gęsią skórkę. Na szczęście infolinia działa
Pisma dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego we własność przyprawiają o gęsią skórkę. Na szczęście infolinia działa (Fotolia/Money.pl, ChemiQ/Archowum prywatne)
bDALzIZh

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność uwolniło Polaków od swoistego reliktu PRL, ale sam proces jako żywo przypomina system słusznie miniony. Osiem miesięcy po wejściu w życie ustawy jedynie 39 proc. Polaków objętych zmianą otrzymało stosowane zaświadczenia. W większych miastach odsetek jest o wiele niższy - w Krakowie to około 24 proc., a w Warszawie niespełna 4 proc.

- Gdy składałam wniosek w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe bardzo uprzejmy pan poinformował mnie, że nie ma pojęcia, kiedy dostanę zaświadczenie. Kazał cierpliwie czekać i uspokajał, że kluczowe jest terminowe złożenie dokumentu przeze mnie - mówi nam Janina, która na zaświadczenie czeka od marca.

bDALzIZj

Choć Janina nie jest wyjątkiem, to działający w strukturze urzędu miasta stołeczny Zarząd Mienia Skarbu Państwa, działa i wysyła zaświadczenia o przekształceniu. Te jednak pozostawiają wiele do życzenia - kluczowa informacja o możliwości skorzystania z bonifikaty pojawia się małym druczkiem i nie wspomina o jej wysokości. A ta sięga 98 proc.

Zobacz także: Oglądaj też: Użytkowanie wieczyste. Lokale przedsiębiorców też zostaną uwłaszczone

Do półtorastronicowego pisma pełnego odniesień do ustaw i urzędniczych formułek ZMSP dołącza świstek, bo inaczej wspomnianej karteczki nie można nazwać, na której znajduje się "informacja dotycząca wniesienia opłaty jednorazowej".

bDALzIZp

"W przypadku zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej, o której mowa w art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. 2018.1716 z późn. Zm.) – przedmiotowy wniosek należy złożyć na adres: ZARZĄD MIENIA SKARBU PAŃSTWA UL. PROSTA 69, 00-838 WARSZAWA"

Choć to właśnie wniesienie jednorazowej opłaty uprawnia do skorzystania z gigantycznej zniżki, urzędnicy postanowili nie wspominać o tym ani słowem. Zamiast tego zamieścili formułkę, z której laik nijak nie wywnioskuje, gdzie znaleźć wniosek i z czym on się wiąże. W dodatku, jak mówi nam Anna, która przesłała zdjęcia pism na dziejesie.wp.pl, na świstku nie ma żadnego podpisu czy pieczątki, co może sugerować jej nieważność. Zwłaszcza w porównaniu z właściwym pismem opatrzonym herbem stolicy, pieczątkami i niezliczonymi numerami.

bDALzIZq

Dlatego wyjaśniamy - złożenie wniosku o wniesienie opłaty jednorazowej uprawnia do skorzystania z bonifikaty - w Warszawie jest to aż 98 proc. Na gruntach Skarbu Państwa w innych miastach jest to, co do zasady, 60 proc., choć wojewodowie mogli ją podnieść. W przypadku miast, wysokość obniżek ustali ich radni.

Każdy, kto chciałby skorzystać z bonifikaty i wnieść opłatę jednorazową, a już otrzymał pismo z ZMSP, powinien zadzwonić do Zarządu, ponieważ na stronie internetowej próżno szukać wzoru oświadczenia. Na plus można zaliczyć jedynie kompetencje urzędników z infolinii - na nasze pytanie, pracownica ZSMP bardzo rzeczowo wyjaśniła, że wzory znajdują się na witrynach poszczególnych dzielnic, ale "wystarczy także zwykłe pismo z prostą informacją o chęci wniesienia opłaty jednorazowej i skorzystania z bonifikaty".

- Proszę tylko nie powoływać się na numer pisma, ale nieruchomości. Nam będzie łatwiej znaleźć i na pewno wszystko potoczy się szybciej - usłyszeliśmy.

bDALzIZr

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDALzIZK
Źródło:
KOMENTARZE
(22)
m-53
rok temu
Gdybyście zobaczyli umowę o dofinansowanie wymiany pieca CO w Nadarzynie to byłoby dopiero zdziwienie. Umowę należy podpisać w ciemno, żadnych kwot, żadnych dat, błędne nazewnictwo. W każdej chwili urzędnik może wpisać kwotę z sufitu, np. milion za piec CO i 5 tys. dofinansowania (bo taki wygrał przetarg!!!) i nie można się wycofać. Trzeba i tak zapłacić całość + kary. A wszystko napisane pseudo prawniczym bełkotem.
bezomny
rok temu
a na 100.000 planowanych szumnie mieszkań 500+ wybudowano ponad 800- prawdomówny co nt;
Saskan
rok temu
Rok temu wysłałem pismo z zapytaniem jak się przedstawiają wysokości oplat przy jednorazowej wpłacie , rozłożone jna 5 lat i rozłożonej na 10 lat. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnej informacji zwrotnej.Nadal Ratusz jak prywatny folwark z Jaśniepaństwem.Obywatel jest tylko do płacenia podatków, jak dojna krowa.
bDALzIZL
Slijde
rok temu
Każdy szanujący pracę dba o to aby mieć więcej pracy i więcej napisać. Czuje się wówczas potrzebny. Petent ma przyjść, napisać wniosek o wniosek i czekać aż będzie mógł ponownie złożyć wniosek o ..... Każdy na decyzję ma czas.
abc
rok temu
tak na marginesie Warszawą od wielu wielu lat zarządza PO
...
Następna strona