Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRWL
|

W Paryżu zieleń, a w Kutnie beton. Pola Elizejskie mają być zielone i bez aut

19
Podziel się

Paryskie Champs-Élysées, czyli Pola Elizejskie, mają zamienić się w zielony deptak. Zamiast ulicy i aut, będą drzewa i chodniki. Ciekawe, co na taki pomysł powiedzieliby radni Kutna lub Bartoszyc, które na całą Polskę zasłynęły "betonozą".

W Paryżu zieleń, a w Kutnie beton. Pola Elizejskie mają być zielone i bez aut
Pola Elizejskie w Paryżu mają zmienić się w zielony deptak. W Polsce nadal dominuje beton, a samorządowcy wydają się nie widzieć problemu (Screen, wp.pl)
bEqrCjYl

Paryskie Pola Elizejskie mają zamienić się w piękny ogród. Paryż chce przeznaczyć na to 225 mln funtów. W ramach inwestycji ma zostać usuniętych 140 tys. miejsc parkingowych w okolicy kultowego placu. To niejedyna zmiana.

W planach znalazły się zapisy dotyczące ograniczenia ruchu drogowego o 50 proc., zmianie ulicy w deptak i posadzeniu drzew, które mają stworzyć naturalne tunele poprawiające jakość powietrza.

bEqrCjYn

Plany związane są z Igrzyskami Olimpijskimi, które odbędą się w Paryżu w 2024 roku.

Kiedy Paryż decyduje się na oddanie reprezentacyjnej części miasta pieszym i zieleni, to w Polsce wciąż ulubionym pomysłem samorządowców na zagospodarowanie przestrzeni miejskiej jest beton, a dokładniej betonowe pozbawione zieleni place. Idealnym przykładem na takie podejście jest Kutno i tamtejszy Plac Wolności.

Zobacz także: Kutno wybudowało "betonową pustynię". Mieszkańcy są podzieleni

Plac, który był wcześniej parkingiem, został pokryty kamienną powierzchnią. Wycięto również stare drzewa, a w ich miejsce posadzono nowe. "W sam raz na upalne lato - beton i smród z rur wydechowych samochodów prosto w okna mieszkańców" – tak komentował pomysł samorządowców z Kutna aktywista Jan Śpiewak.

bEqrCjYt

O krok dalej poszli samorządowcy z Bartoszyc. Na placu w centrum miasta wycięto wszystkie drzewa, pozbyto się trawników i wylano tony cementu. Zamiast w cieniu drzew, mieszkańcy Bartoszyc mogą spędzać upalne dni na betonowej wylewce pozbawionej zieleni.

Jak widać duże europejskie metropolie stawiają na zieleni, a polscy samorządowcy stawiają na beton.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqrCjYO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Dhjjjdg
miesiąc temu
Beton w głowie, żyłach i pod podkutymi buciorem. Ludzie z marmuru i automobiliści wszystkich nacji. A później płacz, że piasku brakuje dla budów, albo zdziwienie, że sprzedaż wentylatorów szybuje pod niebiosa co rozsadza i tak już mocno obciążoną i awaryjną sieć energetyczną w PL.
Fhijffsf
miesiąc temu
Nom ta betonoza niestety poraża i wypycha ludzi z Centrów miast zamiast ich tam przyciągać. A może taki jest właśnie cel? Brak ludzi to niby porządek. Dla mieszkańców okalających taki plac, również jakby mieszkali na brzegu patelni. Powinien być choćby symboliczny pad zieleni/drzew jak cieńka ramka na zdjęciu. Nie każdemu chce się iść w klomby czy inne arrasy. Ale nawet w większych donicach można coś wystawić.
nm34098i
miesiąc temu
na tym betonie wypisać nazwiska wszystkich którzy o tym decydowali
bEqrCjYP
Robo
miesiąc temu
Wielkiej różnicy nie widzę. W Kutnie beton i w Paryżu beton. Tylko zdjęcie z Paryża w lecie gdy drzewa zielone, a w Kutnie drzewa jeszcze nie puściły liści.
ttgg
miesiąc temu
na taki goły plac zapędzić burmistrza i kazać mu się smażyc.Może zmądrzeje. Ludzie- wybierajcie mądrze włodarzy. Takich któzy się zobowiążą do ochrony zieleni i nowych nasadzeń. Gdzie w upały pójść? taki goły jak święty turecki plac przecież wyłączony jest w upały z użytkowania. Mądry jeden z drugim który saharę funduje ludziom? Na taczki i wywozić.