Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Walka ze smogiem. Będzie więcej czasu na złożenie wniosku o pieniądze

1
Podziel się:

Do 18 grudnia przyszłego roku wydłużone zostało składanie wniosków o dofinansowanie z programów: "Polska Geotermia Plus", "Energia Plus" i "Ciepłownictwo powiatowe" - informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Walka ze smogiem. Będzie więcej czasu na złożenie wniosku o pieniądze
Walka ze smogiem. Będzie więcej czasu na złożenie wniosku o pieniądze (East News, Tomasz Kawka/East News)

To dodatkowa szansa dla wszystkich przedsiębiorców, którzy przygotowują się do eko-inwestycji a nie zdążyli jeszcze z dokumentacją tych przedsięwzięć - przekonuje Fundusz w piątkowym komunikacie.

Na program "Polska Geotermia Plus" przeznaczonych jest 600 mln zł, ale niewykluczone jest zwiększenie tego budżetu. Pieniądze można dostać na budowę nowej, a także na rozbudowę lub modernizację istniejącej ciepłowni, elektrociepłowni, elektrowni geotermalnej, opartej na źródle geotermalnym.

Oprócz tego na dotację lub pożyczkę mogą liczyć ci, którzy modernizują lub rozbudowują istniejące źródła wytwarzania energii o ciepłownię, elektrociepłownię albo elektrownię geotermalną, opartą na źródle geotermalnym. Pieniądze przysługują również na wykonanie lub rekonstrukcję otworu geotermalnego z wyłączeniem pierwszego odwiertu badawczego.

Zobacz także: Obejrzyj też: Program "Czyste powietrze" sukcesem rządu. Ekolodzy chwalą

W przypadku programu "Energia Plus" budżet to aż 4 mld zł. Pieniądze są przeznaczone na przedsięwzięcia z zakresu: ograniczenia lub uniknięcia szkodliwych emisji do atmosfery (zarówno związanych ze źródłami spalania paliw jak i pozostałej działalności przemysłowej), zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych, poprawy efektywności energetycznej, nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej, modernizacji lub rozbudowy sieci ciepłowniczych, energetycznego wykorzystania zasobów geotermalnych.

Natomiast "Ciepłownictwo powiatowe" to program pilotażowy. Kierowany jest do przedsiębiorców produkujących energię cieplną na cele komunalno-bytowe, których większościowym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego.

Zakres wsparcia obejmuje możliwość dofinansowania przedsięwzięć skupiających się na: ograniczeniu lub uniknięciu szkodliwych emisji do atmosfery; zmniejszeniu zużycia surowców pierwotnych, poprawie efektywności energetycznej, nowych źródłach ciepła i energii elektrycznej, modernizacji/rozbudowie sieci ciepłowniczych oraz energetycznemu wykorzystaniu zasobów geotermalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Zwykła ludzka...
4 lata temu
Chciałem tylko napisać, że wniosek o dofinansowanie złożyłem prawie 2 lata temu. Nie dlatego że chcę walczyć ze smogiem czy coś - po prostu stary piec na węgiel się rozsypuje, a i komin jest do remontu. Ciągle dokładać do pieca też się nie chce.