Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Waloryzacja emerytur i rent. Znamy pierwsze szacunki podwyżki w 2020 r. Będzie rekord?

16
Podziel się:

Kolejna waloryzacja emerytur i rent zaplanowana została na marzec 2020 r. Resort pracy przedstawił pierwsze szacunki. Podwyżka świadczeń dla seniorów w przyszłym roku może być rekordowa.

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Będzie rekordowa podwyżka?
Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Będzie rekordowa podwyżka? (iStock.com)

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Będzie rekordowa podwyżka świadczeń?

Waloryzacja emerytur i rent wzbudza niemałe zainteresowanie wśród seniorów i dotyczy niemal 10 mln Polaków. Podwyżka świadczeń przeprowadzana jest corocznie, a najbliższą zaplanowano na 1 marca 2020 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że w przyszłym roku waloryzacja zamknie się na poziomie 3,24 proc. Przy średniej emeryturze daje to ok. 67 zł podwyżki co miesiąc.

Seniorzy z minimalnym świadczeniem 1,1 tys. zł mogą liczyć na ok. 35 zł. Z kolei emeryt i rencista otrzymujący dziś 3 tys. zł w 2020 roku zyska ok. 97 zł.

Zobacz: ZUS przygotowuje się do wypłaty waloryzacji emerytur i rent. "Idziemy zgodnie ze scenariuszem"

Resort finansów w Wieloletnim Planie Finansowym zakłada z kolei, że inflacja za rok 2019 wyniesie 1,8 proc., a podwyżka pensji w ciągu roku zamknie się w 5,7 proc. Wyliczenia te dają podwyżkę emerytur i rent o 2,94 proc. Przeciętnie oznacza to wyższą kwotę przelewu o około 63 zł miesięcznie.

W marcu 2019 r. wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniósł 2,86 proc. Świadczenia seniorów wzrosły więc o podany wskaźnik, zgodnie z zapowiedziami (waloryzacja mieszana, kwotowo-procentowa) również nie mniej niż 70 zł brutto.

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Jak liczona jest podwyżka?

Waloryzacja emerytur i rent rekompensuje seniorom m.in. inflację. Ostateczny jej wskaźnik poznamy jednak dopiero na przełomie stycznia i lutego 2020 r. Wtedy Główny Urząd Statystyczny publikuje inflację i poziom wynagrodzeń za ubiegły rok.

Do wyliczenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent analizowane się dwa główne czynniki. Realny wzrost płac, dane o realnym wzroście płac pracowników oraz inflacja w gospodarstwach emeryckich.

Wyliczane i analizowane są koszty niezbędnych artykułów, których potrzebują emeryci, a także ich koszty po inflacji. Wykorzystywane są zawsze dane z roku poprzedniego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
adm
5 lata temu
A może by tak odwrotnie? Ci co i tak mają dużo - to trochę skromniejsza waloryzacja? Dać większą tym najbiedniejszym!
Waldek
5 lata temu
Rydzyk będzie niepocieszony. Taca pusta
Waldek
5 lata temu
Uczciwa rewaloryzacja powinna być na poziomie 4,63%. Złodzieje i oszuści.
Emeryt
5 lata temu
Obawiam się że emeryci na Pis nie zaglasują w wyborach. Emeryt ma coraz niższą emeryture w stosunku do średniej krajowej. Czyli jest coraz biedniejszy. Przy dzisiejszych wzrostach cen żywności , usług i opłat, nawet 150 zl to za mała podwyżka.
Adam
5 lata temu
Dobrze zarabiajacym po 500 zl co miesiac i podwyzki płac o 700 zl a biednemu emerytowi 70 zl co miesiac. Widzicie jakąś różnicę ?