Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polska droga hańby ma wreszcie zostać wyremontowana. Koniec prac dopiero w 2023 r.

Polska droga hańby ma wreszcie zostać wyremontowana. Koniec prac dopiero w 2023 r.

- To inwestycja, na którą kierowcy czekali od lat - mówi minister. Niestety jeszcze poczekają. Fot. Marcin Szala/CC BY-SA 3.0/ Wikimedia
- To inwestycja, na którą kierowcy czekali od lat - mówi minister. Niestety jeszcze poczekają.

Słynny odcinek autostrady z betonowych płyt do granicy z Niemcami po wielu latach zaniedbań ma zostać przebudowany. Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło plan remontu południowej nitki A18, ale zakończenie prac zaplanowano dopiero na 2023 r.

Resort poinformował, że minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podjął decyzję o skierowaniu do realizacji inwestycji polegającej na budowie południowej jezdni autostrady A18 na odcinku Olszyna-Golnice.

W ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 powstanie nowa jezdnia o długości 70 kilometrów. Oprócz dostosowania obecnej drogi do parametrów autostrady, planowana jest także m.in. modernizacja węzłów autostradowych, budowa dwóch dróg powiatowych, oraz Miejsc Obsługi Podróżnych.

- To inwestycja, na którą kierowcy czekali od lat. Stan techniczny nawierzchni jezdni południowej na trasie Olszyna-Golnice jest zły - przyznał minister Adamczyk. - Na całym odcinku występują spękania podłużne i poprzeczne, a także wykruszenia i ubytki w płytach betonowych, co jest odczuwalne podczas podróży - dodał.

Minister wyjaśnił, że nawierzchnia jest niejednorodna, ponieważ najbardziej zniszczone płyty betonowe pokryto masą bitumiczną. - Wykonywane na bieżąco zabiegi utrzymaniowe nie poprawiają długofalowo komfortu i bezpieczeństwa jazdy użytkowników drogi, dlatego konieczna jest gruntowna przebudowa tej trasy - podkreślił.

Ogłoszenie postępowania przetargowego dla pierwszych odcinków A18 jest planowane jeszcze w 2018 r. Jak informuje resort, oddanie do ruchu poszczególnych odcinków południowej jezdni A18, "z uwagi na różny stopień zaawansowania prac przygotowawczych", jest planowane w latach 2021-2023.

Uzasadnienia konieczności tej inwestycji nie potrzebuje ten, kto choć raz miał okazję jechać słynną "patatajką", zwaną również drogą hańby czy wstydu. Jak niedawno pisaliśmy w money.pl, jazda po przedwojennych płytach powoduje, że w samochodach szybko psują się elementy zawieszenia, a jazda jest niezwykle niekomfortowa.

Cały inwestycja z mostami, węzłami, wiaduktami powstała między 1936 a 1938 rokiem za czasów Hitlera. Płyty zniknęły dopiero w 2006 r., ale tylko na północnej nitce autostrady. Południowego odcinka, pomimo wielu obietnic kolejnych rządów, do dziś nie udało się przebudować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Grześ
2018-08-11 05:59
Niemieckiej HAŃBY.
Pamiętajmy o tym
Marek
2018-08-11 02:23
Podobno konserwator zabytków nie chce wydać zgody na remont...
Pamiec
2018-08-10 20:54
Zostawcie kawałek dla historii!
Pokaż wszystkie komentarze (25)