Notowania

a2
04.01.2018 14:37

Autostradą do Siedlec za pięć lat. Ruszyły prace koncepcyjne

Najkrótsza droga z Paryża do Moskwy wiedzie poprzez Siedlce, Białą Podlaską Międzyrzec - cieszy się prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. Ministerstwo infrastruktury zainaugurowało uroczyście prace nad koncepcją programową dla przedłużenia A2 do tego miasta. Ale pierwsze samochody pojadą nią najszybciej za pięć lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub Włodek/ Agencja Gazeta)

Najkrótsza droga z Paryża do Moskwy wiedzie poprzez Siedlce, Białą Podlaską, Międzyrzec - cieszy się prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. Ministerstwo infrastruktury zainaugurowało uroczyście prace nad koncepcją programową dla przedłużenia A2 do tego miasta. Ale pierwsze samochody pojadą nią najszybciej za pięć lat.

Na razie jedyny eksploatowany odcinek A2 na wschód od Wisły to autostradowa obwodnica Mińska Mazowieckiego. Nowy fragment od końca obwodnicy do Siedlec ma mieć niecałe 38 km długości. Ministerstwo szacuje, że jego wybudowanie będzie kosztowało około 1,7 mld zł.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk nie kryje zadowolenia. - Budujemy autostradę A2 - mówi. Cieszy się również prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. - Najkrótsza droga z Paryża do Moskwy wiedzie poprzez Siedlce, Białą Podlaską, Międzyrzec - mówi. Podobny entuzjazm wykazuje minister energii, a przy okazji poseł z Siedlec Krzysztof Tchórzewski. Wszyscy podkreślają, że autostrada jest potrzebna dla rozwoju gospodarczego regionu. Zwłaszcza że docelowo ma się krzyżować ze sztandarową inwestycją drogową PiS, czyli Via Carpatią.

Tyle że prognozy ruchu przedstawiane przy okazji przez urzędników nie uzasadniają tezy, że autostrada jest niezbędna. Według przedstawionych dziennikarzom planów, w 2035 r. ruch na trasie ma wynosić 33 tysiące pojazdów na dobę - w porównaniu do 14 tys. w 2015. Bardzo podobną liczbę członkowie rządu podawali dzień wcześniej. Otóż około 30 tys. pojazdów na dobę ma jeździć rozbudowaną drogą krajową między Legionowem a Serockiem. To jedna z wylotówek z Warszawy, a nikt nie mówi tam o konieczności budowy autostrady.

W środę w obecności dwóch członków rządu zainaugurowano prace nad koncepcją programową dla trasy. Chodzi o opracowanie dokumentacji zawierającej uszczegółowienia techniczne wskazane w decyzji środowiskowej, czy szczegółowe badania warunków geologicznych. Prace potrwają ponad rok i będą kosztowały 6,5 mln zł.

Kiedy dokumentacja będzie gotowa, następnym etapem będzie ogłoszenie przetargu. Ten jest planowany na maj 2019 r. Rok później - w marcu - ma być podpisana umowa z wykonawcą. Prace budowlane zaplanowano od lipca 2021 do sierpnia 2023 r.

Tagi: a2, andrzej adamczyk, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-01-2018

Rysio van Glatz ( Kłodzko)A po co wolakom z Polski C autostrada ? furmankami będą się ścigać ?

04-01-2018

adano i bravo w końcu i Polska B zacznie Żyć, a nie tylko zachód

05-01-2018

enapokazPo co? Oni tam i tak nie beda umieli z niej korzystac!!!

Rozwiń komentarze (79)