Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Abonament RTV. Telewizja bez dna, zmian nie będzie

PiS przestraszył się wyborców i nie chce ściągać przymusowej opłaty. Przez najbliższe lata nic się nie zmieni i rząd będzie nadal dosypywał miliardy z budżetu na telewizję i radio.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Stróżyk/Reporter)
Budżet telewizji będzie dalej łatany z pieniędzy państwa

- Praktycznie jest już zdecydowane, że od przyszłego roku abonament radiowo-telewizyjny będzie pokrywany z budżetu państwa - powiedział w kwietniu szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Podtrzymał tym samym deklarację ze stycznia tego roku. Wtedy to o pomyśle finansowania publicznego radia i telewizji z budżetu państwa mówił Telewizji wPolsce.

- Proszę pytać w Ministerstwie Kultury - tak szef RMN odpowiedział w poniedziałek na pytanie, kiedy będzie wprowadzony nowy system finansowania mediów narodowych. W rozmowie z RMF FM przyznał, że dwa lata temu, kiedy był wiceministrem kultury, złożył projekt ustawy w sprawie abonamentu.

Teraz okazuje się, że już nic nie jest pewne. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", która dowiedziała się tego w PiS, pieniędzy na finansowanie mediów publicznych nie ma, więc odpowiedniej ustawy nie będzie.

Abonament RTV. Minister kultury stawia sprawę jasno

PiS boi się wprowadzić nowy podatek. Jak dowiedział się dziennik, takich decyzji nie podejmuje się przed wyborami. Budżet telewizji będzie więc dalej łatany z pieniędzy państwa.

Jak podaje "GW", jest też problem z decyzyjnością, odkąd prezes Jarosław Kaczyński wylądował w szpitalu. Dotyczy to m.in. prezesa TVP Jacka Kurskiego. - Kurski, obok kilku ministrów na liście Morawieckiego, jest do wymiany. Premier był z tym u prezesa w szpitalu, ale nic nie wskórał - opowiada gazecie jeden z bywalców partyjnej centrali PiS.

Ile dostaną media publiczne z budżetu państwa? Jak mówi dziennikowi jeden ze współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, tyle, żeby przeżyły do czasu zmiany systemu finansowania.

TVP traci, ale pieniądze wydaje

Rok 2017 TVP zamknęła z zyskiem 500 tys. zł. Sytuacja finansowa spółki jest jednak daleka od dobrej. Spółce przyznano rządową dotację w wysokości 980 mln zł z tytułu „utraconych w latach 2010-17 wpływów z opłat abonamentowych ”. Dodatkowo TVP dostała 800 mln zł kredytu, który od przyszłego roku będzie musiała zacząć spłacać. Maleją wpływy z reklam - w tym roku było to 799 mln zł - najmniej w historii. W tym roku prognozuje 100 mln zł straty.

Mimo problemów finansowych, spółka nie przestaje inwestować i kupuje nowy sprzęt. - Nadrabiamy kilkanaście lat zapóźnienia - tłumaczy Maciej Stanecki. - Sprzęt reporterski, z którego korzystają oddziały, jest jakieś trzy epoki do tyłu - dodaje.

TVP będzie też inwestować w nową siedzibę redakcji informacyjnych. Do 2021 roku przy ul. Woronicza w Warszawie ma powstać nowy budynek, do którego przeprowadzi się m.in. Telewizyjna Agencja Informacyjna i TVP Info, które dziś pracują przy pl. Powstańców.

Stawki abonamentu RTV na 2019 r. już są znane

Stawki za abonament RTV 2019 się nie zmieniają i będą identyczne jak za rok 2018 - poinformowała KRRiT. A to oznacza, że za korzystanie z odbiornika radiowego płaci się 7 zł miesięcznie, z kolei za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny - 22,70 zł. Opłaca się jednak płacić z góry. Za pół roku korzystania z radia opłata wynosi 39,90 zł, a za radio i telewizor - 129,40 zł. Jeszcze korzystniejsza jest opłata roczna - odpowiednio 75,60 zł i 245,15 zł.

Nie każdy musi jednak płacić za korzystanie z radia czy telewizora. Zwolniony jest na przykład każdy, kto ma za sobą 75. urodziny lub ma orzeczoną pierwszą grupę inwalidzką. O opłaty na RTV nie muszą się również martwić te osoby, które ukończyły już 60 lat i mają prawo do emerytury, ale której wysokość nie przekracza miesięcznie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: tvp, abonament rtv, finansowanie tvp, jacek kurski, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-06-2018

PolakZlikwidowac tvp skoro przynosi straty. Wszystkie telewizje musza przynosic zyski zeby istniec. Skoro nikt nie oglada tej tracacej grzybem telewizji, … Czytaj całość

05-06-2018

Jasnowidz9PiSobolszewnia przed wyborami musi trochę skruchy trzymać , ale potem w 2020 po Polexicie i własnej konstytucji pojadą z rewolucją na całego . … Czytaj całość

05-06-2018

pis offTVP ropaganda

Rozwiń komentarze (326)