Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Będzie abolicja dla niepłacących abonamentu rtv. Wiceminister mówi o warunkach

409
Podziel się:

Ściągalność abonamentu będzie lepsza, a jednocześnie chcemy ogłosić pewną abolicję jeżeli chodzi o tych, którzy tego nie robili przez całe lata - zapowiedział wiceminister.

Będzie abolicja dla niepłacących abonamentu rtv. Wiceminister mówi o warunkach
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Dla osób, które zapłacą abonament radiowo-telewizyjny za pół roku z góry po wejściu ustawy w życie, będzie abolicja jeśli wcześniej go nie płaciły - zapowiedział w niedzielę w radiu Zet i Polsat News wiceminister kultury Jarosław Sellin.

- Chcemy wyjść z taką propozycją, która spowoduje, że naprawimy sytuację na przyszłość. Ściągalność abonamentu będzie lepsza, a jednocześnie ogłosić pewną abolicję jeżeli chodzi o tych, którzy tego nie robili przez całe lata - zapowiedział wiceminister.

Dodał, że "jeżeli już ktoś zapłaci z góry za 6 miesięcy, to to czego nie robił przez całe lata będzie zapomniane". Od wejścia ustawy abonamentowej w życie będzie na to pół roku - zadeklarował.

Sellin wyjaśnił, że w Polsce jest 19 mediów publicznych, nie tylko telewizja publiczna. Przekonywał, że media te są dobrem narodowym. Podkreślił, że od kilkudziesięciu lat obowiązuje zasada, że za posiadanie radioodbiornika radiowego lub telewizyjnego trzeba płacić abonament na utrzymanie mediów publicznych. Jak zauważył wiceminister, robi to zaledwie 13 proc. gospodarstw domowych. - Trzeba to naprawić, bo jest to permanentne łamanie prawa niepłacenie tego abonamentu - oświadczył.

Według wiceministra, jeśli ustawa abonamentowa wejdzie w życie, to pozyskując informację od operatorów telewizji kablowych czy operatorów naziemnej telewizji cyfrowej, "poinformujemy te osoby, że skoro mają odbiornik, to powinni płacić abonament".

Zaznaczył, że jeżeli taka osoba zacznie płacić abonament od momentu wejścia ustawy do przodu, to "nic złego jej nie spotka", z powodu wcześniejszego niepłacenia abonamentu. - Chcemy nie rozliczać, a naprawić sytuację do przodu - zapewnił Sellin.

Przygotowany przez resort kultury projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowychtrafi prawdopodobnie w przyszłym tygodniu pod obrady Rady Ministrów. Jak poinformował w ubiegłym tygodniu Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Komitet wprowadził jedną istotną zmianę wydłużenia vacatio legis do 3 miesięcy. W pierwotnym projekcie był to miesiąc.

Poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Zgłoszenia te będą przekazywać Poczcie, co spowoduje, że osoby zawierające umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będą musiały osobno dokonywać rejestracji odbiornika.

Projekt zakłada, że Poczta Polska będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika.

Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnie pięć lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja, przekraczała 3 mld zł.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(409)
Tadeusz
6 lat temu
Czy obecnie w marcu2018 zapłacę i zarejestruje za sześć miesięcy do tyłu obejmuje abolicja
TV kłamie
6 lat temu
A ja czerwony opornik wepne w klape jak za Komuny robiłem to .
BARBARA
6 lat temu
A CI CO LOJALNIE PŁACĄ TO NIC Z TEGO NIE MAJĄ,
sprawiedliwoś...
6 lat temu
A Ci co zawsze płacili zapłacą za pozostałe 6 miesięcy Tych co nie płacili
wqrzony
6 lat temu
Jak zrobią abolicję , to ja im coś zrobię. To nie będzie abolicja. Mnie postraszyli prawie kryminałem. Zapłaciłem. A teraz ma być abolicja? Zastrzelę, tylko jak, jak nie mam kałacha.
...
Następna strona