ABW zatrzymuje prezesów firm. Chodzi o podatek VAT
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała sześć osób podejrzanych o wyłudzenia podatkowe. Skarb Państwa miał na ich działalności stracić ponad 4 mln zł.
Zatrzymani 24 września przez agentów to prezesi, właściciele i pracownicy firm, które są oskarżane o wystawianie faktur na rzekomą sprzedaż granulatu tworzyw sztucznych, która miała nigdy nie mieć miejsca. Funkcjonariusze ABWaresztowań dokonali równocześnie w czterech województwach: wielkopolskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.
Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz przestępstw skarbowych.
Troje spośród nich trafiło na 3 miesiące do aresztu. Pozostała trójka została objęta dozorem policyjnym. Nie mogą także opuszczać kraju.
Zobacz też: Rząd uszczelnia VAT, ale przymyka oko na coś innego
Zatrzymana szóstka to odprysk większego śledztwa prowadzonego przez Delegaturę ABW w Poznaniu pod nadzorem prokuratorów z Ostrowa Wielkopolskiego, w którym dotychczas zatrzymano 10 osób. Całość strat Skarbu Państwa spowodowanych działaniem grupy ma przekraczać 25 mln zł. Chodzi zarówno o zaniżanie należnego do zapłacenia podatku VAT, jak i wyłudzanie nienależnego zwrotu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl