Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera gruntowa. Mariusz Kamiński skazany na trzy lata bezwzględnego więzienia

3
Podziel się:

Sąd uznał, że Kamiński przekroczył swoje uprawnienia. Były szef CBA nie będzie też przez dziesięć lat zajmować kierowniczych stanowisk w administracji państwowej.

Afera gruntowa. Mariusz Kamiński skazany na trzy lata bezwzględnego więzienia
(AGENCJA SE/EAST NEWS)

Mariusz Kamiński skazany na trzy lata więzienia. Sąd uznał go za winnego nadużycia prawa w sprawie afery gruntowej. Były szef CBA nie będzie też przez dziesięć lat zajmować kierowniczych stanowisk w administracji państwowej.

Sąd uznał, że Kamiński przekroczył swoje uprawnienia. Sędzia Wojciech Łączewski w odczytywanym uzasadnieniu mówił, że były szef CBA, obecnie poseł PiS, nadużył prawa. Przekroczył uprawnienia i nie dopełnił ciążących na nim obowiązków. Zlecił czynności operacyjno-rozpoznawcze w celu uzyskania i utrwalenia dowodów przestępstwa. Wielu z tych czynności brakowało jednak uzasadnienia faktycznego i prawnego.

Prokuratura żądała dla Mariusza Kamińskiego kary łagodniejszej. Oskarżyciel wnosił o karę roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 4 lata zakazu pełnienia funkcji kierowniczych i kilka tysięcy zł grzywny.

O podobne kary prokurator wniósł dla jego trzech podwładnych: b. wiceszefa CBA oraz b. dyrektorów Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA. Sąd orzekł również, że były zastępca szefa CBA Mariusz Wąsik jet winny nadużycia prawa w sprawie afery gruntowej. Dzisiejsze orzeczenie sądu jest nieprawomocne.

Były szef CBA Mariusz Kamiński ocenił, że poniedziałkowy wyrok w sprawie afery gruntowej "godzi w elementarne poczucie sprawiedliwości, jest kuriozalny, rażąco niesprawiedliwy i niezrozumiały". Zapowiedział, że wniesie apelację.

Kamiński w oświadczeniu przekazanym dziennikarzom napisał, że inny skład tego samego sądu rejonowego dla Warszawy Śródmieścia w 2012 roku umorzył to postępowanie z powodu braku cech przestępstwa. Zdaniem Kamińskiego wyrok skazujący jego i jego współpracowników "prowadzi do wniosku, że CBA nie powinno w ogóle zajmować się tą sprawą".

- A przecież w wyniku tych działań sprawcy przestępstwa zostali ujęci i osadzeni. Oba wyroki są ze sobą sprzeczne - napisał Kamiński. - Wyrok jest nieprawomocny, z pewnością wniosę od niego apelację, mam nadzieję, że sąd wyższej instancji dokona jego rzetelnej i sprawiedliwej oceny - dodał Kamiński

- Zapadł wyrok, który trudno określić inaczej niż kuriozalny - skomentował wyrok sądu prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Kaczyński przypomniał m.in. o wyrokach skazujących na karę pozbawienia wolności osób, które były przedmiotem rozpracowania CBA ws. afery gruntowej. - Sądy, zarówno w sprawie Mariusz Kamińskiego i jego kolegów, jak i wypadku oskarżonych w wyniku działań CBA przyjęły, że te działania były usprawiedliwione, że wszelkiego rodzaju zarzuty nie mają podstaw - dodał.

Zaznaczył, że wszystkie działania CBA były zatwierdzone przez Prokuratora Generalnego i sądy. - A mimo to obecny sąd uznał, że jest podstawa do skazania i to skazania na wyrok nieporównania ostrzejszy niż żądał prokurator - zaznaczył Kaczyński.

- To jest sygnał mówiący wprost, że nie korupcja jest przestępstwem, tylko walka z korupcją jest przestępstwem, nie przestępcy są winni, tylko policjanci są winni - powiedział lider PiS.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
jaagata
5 miesięcy temu
Ten człowiek zostal ułaskawiony, a nie uniewinniony.
Junglist
rok temu
Co to za kraj w którym rządzą bandyci. A prezydent ułaskawia aby później obsadzić nim ministerialną funkcję. Znów będę musiał wyjechać z kraju, tu się odechciewa żyć!
ciekawy
5 lata temu
Prima aprilis czy coś w tym rodzaju ?