Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wraca sprawa afery hazardowej. Prokuratura wznawia śledztwo

Wraca sprawa afery hazardowej. Prokuratura wznawia śledztwo

Zbigniew Chlebowski zeznaje przed komisją śledczą badającą aferę hazardową. Zdjęcie z 2010 r. Fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta
Zbigniew Chlebowski zeznaje przed komisją śledczą badającą aferę hazardową. Zdjęcie z 2010 r.

Prokuratura wznawia śledztwo ws. afery hazardowej - poinformowała telewizja publiczna. Decyzję o powrocie do sprawy miał podjąć prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Samo śledztwo wznowione przez prokuraturę ma dotyczyć rejestracji prawie 78 tysięcy automatów do gier o niskich wygranych, czyli tzw. „jednorękich bandytów”, wbrew obowiązującym w latach 2006-2009 przepisom. Według prokuratury urzędnicy z poszczególnych organów celnych w kraju otrzymywali informacje mogące nasuwać uzasadnione podejrzenie, że automaty do gier działały w sposób niezgodny z przepisami, ale i tak je rejestrowali.

Zobacz też: Hazard opłacalny dla państwa. Wszystko dzięki nowemu prawu

 

 

Prokuratura Regionalna w Poznaniu podjęła 31 marca 2017 r. decyzję o umorzeniu śledztwa, nie dopatrując się winy urzędników. Jednak w październiku Prokuratura Krajowa poinformowała, że jej Departament do Spraw Przestępczości Gospodarczej ponownie analizuje akta postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu przeciwko siedmiu urzędnikom Ministerstwa Finansów.

Celem tego przeglądu było ustalenie, czy podczas śledztwa zgromadzono wszystkie dowody niezbędne do wyjaśnienia okoliczności sprawy, a także czy wydane postanowienie o umorzeniu śledztwa było zasadne.

Przypomnijmy. Afera hazardowa wybuchła w 2009 r. Była najpoważniejszą tego typu sprawą za czasów pierwszego rządu Donalda Tuska i ujawniła niewygodne powiązania kilku polityków PO z biznesmenami z branży hazardowej. Ci mieli lobbować za usunięciem z ustawy o grach hazardowych zapisów, dzięki którym państwo zarabiałoby nawet pół miliarda złotych rocznie.

Prawdziwa bomba wybuchła, gdy "Rzeczpospolita" ujawniła przebieg rozmów ówczesnego szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego z biznesmenem Ryszardem Sobiesiakiem. Sobiesiak miał wpływać na Chlebowskiego, by zajął się sprawą. - Na 90 proc. Rysiu, że załatwimy - uspokajał bardzo wówczas wpływowy polityk Platformy.

W rozmowach przewijały się także imiona "Miro" i "Grześ", które szybko zaczęły być przypisywane Mirosławowi Drzewieckiemu i Grzegorzowi Schetynie.

W konsekwencji Chlebowski i Drzewiecki stracili stanowiska i szybko popadli w polityczny niebyt.

Czytaj także
Polecane galerie
Ares
2017-12-31 08:16
Polityczny ale nie medialny .Dlaczego ?
sedzia
2017-12-31 04:11
malo kto zdaje sobie sprawe z faktu powolania tzw. izby odwolawczej, gdzie bedzie mozna kierowac sprawy nawet sprzed 20 lat..... politycy, znawcy prawa twierdza, ze sady nie dadza rady rozpatrzyc tyle spraw, jesli ludzie zaczna sie odwolywac......... nie martwcie sie....... powolanie tej calej Izby Odwolawczej nie bedzie sluzylo precietne mu Kowalskiemu, gdyz takowy po zlozeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie dostanie z gory wydrukowana informacje, ze jego sprawa zgodnie z paragrafem lamane przez paragraf nie kwalifikuje sie do ponownego rozpatrzenia......... a zatem jaki cel bylo otworzenie tej izby........ a no po to, by taki prakurator swiaczkowski i inni zobrzysci/pisowscy promineci, ktorzy mieli w przeszlosci jakies niewygodne sprawy w sadach calego kraju, mogli zarzadac od sadow powszechnych calosci akt sprawy i delikatnie mowic wrzucic je do niszczarki....... tak oto cala nasza pisowska wladza oczysci siebie, np sprawy spolki Srebrna, Ruch, czy przejecia majatkow przez KK niezgodny z prawem, jakies sprawy prywatne prominetow pis......otoz wszystkie te akta zostana poddane zniszczeniu..........a po co, bo gdyby sie zdarzylo, ze pisowska mafia straci wladze, nigdzie w zadnym sadzie nie pozostanie slad ich dzialalnosci ....zaden pozniejszy sad nie majac akt nie wznowi zadnej sprawy.......
APELUJE ZATEM DO SADOW, ZE JESLI WYZSZA INSTANCJA SADOWA ZARZADA AKT W CALOSCI, ZROBCIE KOPIE NAJWAZNIEJSZYCH DOKUMENTOW..... WYROKOW, UZASADNIEN ETC..........
harry
2017-12-30 21:17
To ta "właściwa" prokuratura.
Pokaż wszystkie komentarze (215)