Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Urzędnicy ratusza zostaną oskarżeni na chwilę przed wyborami

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Urzędnicy ratusza zostaną oskarżeni na chwilę przed wyborami

"Ofiarą" afery reprywatyzacyjnej padła m.in. działka przy Sali Kongresowej Fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/EAST NEWS
"Ofiarą" afery reprywatyzacyjnej padła m.in. działka przy Sali Kongresowej

W połowie października prokuratura ma wysłać do sądu akt oskarżenia dotyczący urzędników z warszawskiego magistratu, zamieszanych w aferę reprywatyzacyjną. Zrobi to więc zaledwie na kilka dni przed wyborami samorządowymi, zaplanowanymi na 21 października.

Jak pisze czwartkowa "Gazeta Wyborcza", wcześniej jednak sąd zajmie się aktem oskarżenia przeciwko biznesmenowi Maciejowi M. i jego adwokatowi Andrzejowi M. Będzie to pierwszy akt oskarżenia w warszawskiej aferze reprywatyzacyjnej. Sprawą zajmie się 5 września warszawski sąd okręgowy. Obrońcy oskarżonych będą wnioskowali o umorzenie dowodząc, że sprawa nie ma podstaw.

Czytaj też: Wielkie łapówki za reprywatyzację. Były urzędnik z warszawskiego ratusza usłyszał nowe zarzuty

Maciej M. to - jak pisze "Wyborcza" - "pierwsza liga" procederu reprywatyzacyjnego w Warszawie. "Duże pieniądze lokował w roszczenia do nieruchomości przejętych przez komunistyczny rząd na podstawie dekretu Bieruta, potem reprywatyzował". Pomagał mu w tym były sędzia Andrzej M. Biznesmenowi udało się przejęć m.in. działkę przy Sali Kongresowej, na której chciał postawić 220-metrowy wieżowiec.

Zobacz też: Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Jest wyrok ws. działki przy Chmielnej 70

Urzędnicy z ratusza zamieszani w reprywatyzację poczekają na akt oskarżenia do połowy października. Część z nich została zwolniona dyscyplinarnie z pracy przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz, część odeszła z magistratu zanim wybuchła afera.

Czytaj też: Afera reprywatyzacyjna. Była urzędniczka liczyła na potężne odszkodowanie. Nic z tego

Di dziś zarzuty usłyszało kilkanaście osób, do aresztu trafił m.in. Jakub R., były wiceszef warszawskiego Biura Gospodarki nieruchomościami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
combi-na-tor
2018-08-21 18:45
W Polsce nie oszukuja chyba tylko ci co nie maja okazji. Po polsku oszukiwanie nie jest nawet oszukiwaniem, to sie nazywa kombinowanie. Kombinowanie ma lepsze brzmienie, nawet podczas spowiedzi. I pewnie Bog jest bardziej zadowolony ze jego owieczki sa tak zaradne, no bo przeciez Bog je stworzyl na swoje podobienstwo. Polskie DNA zawiera specjalna sekwencjegenow ktora jest odpowiedzialna za wytwarzanie bodzcow popychajacych Polakow do kombinowania. Wiec w sumie to uwarunkowanie biologiczne. Uff, poczulem sie duzo lepiej, ide cos zakombinowac.
ksiądz kanonik
2018-08-16 22:07
Czy ten 220 metrowy budynek to kaczynski Tower?
MKoro
2018-08-16 21:49
Jakub R. - i jego 80-letnia matka Alina D., trafili do aresztu. Dwa pytania mam. Pierwsze - jaka była średnia temperatura w celi, gdzie więziono osiemdziesięcioletnią staruszkę, w zeszłym tygodniu? Drugie: ile dni trwałoby wytopienie całego tłuszczu z Godzilli przy temperaturze z pytania pierwszego?
Pokaż wszystkie komentarze (21)