Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Reforma sądownictwa. Andrzej Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS

40
Podziel się

Zdecydowałem o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Reforma sądownictwa. Andrzej Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS
(PAP/Paweł Supernak)
bEpDqJeJ

Zdecydowałem o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS - oświadczył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Władzie PiS odmawiają wszelkiego komentarza. Wyłamał się jedynie Mateusz Morawiecki.

aktualizacja 11:41

Prezydent mówił, że w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym ani nigdy nie decydował "w przemożnym stopniu" o tym, kto może być sędzią SN.

bEpDqJeL

- Nie było też powiedziane, że o sposobie i regułach pracy i funkcjonowaniu SN będzie decydował Prokurator Generalny poprzez ustalanie regulaminu - powiedział.

- Nie ma u nas tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę SN - oświadczył.

bEpDqJeR

- Zdecydowałem, że zwrócę z powrotem Sejmowi, czyli zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również o KRS, albowiem Sejm doprowadził do tego, że są one ze sobą powiązane - oświadczył w poniedziałek.

Nikt z władz PiS nie chciał na gorąco komentować decyzji prezydenta. Najważniejsi politycy partii rządzącej chwilę po wystąpieniu weta zaczęli zjeżdżać się do siedziby partii przy ulicy Nowogrodzkiej. Jedynie Mateusz Morawiecki, zmierzający w kierunku drzwi siedziby, przyznał, że jest zaskoczony i rozczarowany decyzją Dudy.

Informacja o wecie błyskawicznie przełożyła się na wzmocnienie notowań złotego względem najważniejszych walut. W ten sposób odrabia straty z końcówki ubiegłego tygodnia, gdzie wydawało się, że już nic nie powstrzyma zmian forsowanych przez rząd.

- Wymiar sprawiedliwości z całą pewnością wymaga naprawy na płaszczyźnie proceduralnej, na płaszczyźnie formalnej, ale także, niestety, na płaszczyźnie etycznej i to w wielu przypadkach - mówił też podczas piątkowego wystąpienia prezydent.

bEpDqJeS

Prezydent dodał, że podczas ostatniego weekendu spotkał się z wieloma ekspertami, m.in. z prawnikami i sędziami. - Zmiana musi nastąpić w taki sposób, aby nie doszło do rozdzielenia społeczeństwa i państwa - tłumaczył Andrzej Duda w oświadczeniu, w którym poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS.

- Jestem zwolennikiem reformy wymiaru sprawiedliwości, ale takiej, która zapewni dobre działanie wymiaru sprawiedliwości i zwiększy w Polsce poczucie sprawiedliwości. Jako prezydent czuję w głębi duszy, że ta reforma w tej postaci nie zwiększy poczucia sprawiedliwości i bezpieczeństwa - oświadczył prezydent.

- Apeluję o spokój i rozwagę zarówno do tych, którzy mają dzisiaj większość parlamentarną, jak i do polityków opozycji. Władzę obala się w wyborach, a nie na ulicy; na ulicy można okazywać swoje niezadowolenie - dodał.

Andrzej Duda podpisze natomiast ustawę o ustroju sądów powszechnych - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

bEpDqJfm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
awans społecz...
4 lata temu
i po co swego czasu było to warczenie o konieczności 3/5 bo inaczej nie podpisze. No i są owe 3/5, a podpisów brak.
jakiś porząde...
4 lata temu
ooo! widać, że figurant awansował w rankingu V Kolumny z "Dudy", na "Andrzeja Dudę".
Krętacz
4 lata temu
Nieśmiało spytam,czy w związku z VETEM,mozna znów kręcić z VATEM???Czy wreszcie wróciło to co było?
bEpDqJfn
Widzę, że
4 lata temu
Pan prezydent RP Duda przestraszył się bolka i innych gangsterów politycznych opłacanych sowicie przez Niemcy, ... i zawetował ze strachu nowe ustawy o KRS i SN.
Aga
4 lata temu
Pan prof Rzepliński dziękując za poparcie ludziom którzy sprzeciwiali się reformie sądownictwa podał taki przykład jak to przed wojną pewna mleczarka roznosząc po domach mieszczańskich mleko dolewała do niego wody i sprawa się wydała.Stanęła przed sądem a sędzia w swej łaskawości nie ukarał jej bo....uwaga ..!. Sąd też lubi chude mleko ! Obecnie też są takie wyroki.....gdy .....Sąd lubi chude mleko !
...
Następna strona