Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce nie zmieniło się. GUS opublikował nowe dane

34
Podziel się:

GUS opublikował najnowsze dane o bezrobociu w Polsce.

Bezrobocie w Polsce nie zmieniło się. GUS opublikował nowe dane
(ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

8,2 proc. - tyle dokładnie wyniosła stopa bezrobocia w listopadzie - podaje Główny Urząd Statystyczny. Dane są zgodne z prognozami analityków.

Aktualizacja 12:25

Prognozy jedenastu ekonomistów wahały się od 8,2 do 8,3 proc.

Na początku miesiąca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacowało, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,2 proc. w listopadzie, bez zmian wobec poprzedniego miesiąca. Te szacunki się potwierdziły, ale jak zaznacza GUS, w porównaniu do listopada 2015 r. - stopa bezrobocia zmniejszyła się o 1,4 p. proc.

Jak zaznaczył wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed, te dane potwierdzają, że do końca roku bezrobocie jeśli wzrośnie, to tylko nieznacznie, najwyżej o 0,2 proc. - Teraz bezrobocie jest najniższe od 25 lat - podkreślił minister. Dodał, że teraz kończą się prace ze środków przeznaczonych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu i wygasają prace sezonowe, ale zjawisko wzrostu bezrobocia charakterystycznego dla miesięcy zimowych nie jest obecnie obserwowane. Minister zwrócił też uwagę, że są już w Polsce miasta, w których bezrobocie jest śladowe, na poziomie 2-3 proc. Największym wyzwaniem jest obecnie, według ministra zagospodarowanie długotrwale bezrobotnych.

Z danych GUS wynika, że w listopadzie najniższa stopa bezrobocia była w województwie wielkopolskim, gdzie wyniosła 5 proc., najwyższa zaś w warmińsko-mazurskim - 13,9 proc.

Jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych osób bez pracy, to według GUS w końcu listopada br. ich liczba w urzędach pracy ukształtowała się na poziomie 1,313 mln tj. nieznacznie zwiększyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 0,4 proc., czyli o 5,7 tys.). W zestawieniu z listopadem 2015 r. jest ona jednak mniejsza o 14,2 proc., czyli o 217 tys.

W projekcie przyszłorocznego budżetu rząd przewiduje, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2016 r. wyniesie 8,9 proc., by z końcem 2017 r. obniżyć się do 8 proc. wobec 9,8 proc. na koniec 2015 r.

- Rosnące trudności rekrutacyjne zaczynają coraz bardziej utrudniać możliwość dalszej poprawy na rynku pracy. Od trzech lat obserwujemy systematyczne zmniejszanie się zasobów kadrowych w polskiej gospodarce - mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service S.A. - Zaczynamy coraz mocniej odczuwać skutki zmian demograficznych i odpływu kadr w wyniku emigracji. Tylko w trzecim kwartale jedna siódma nowopowstałych miejsc pracy nie została obsadzona. Jeżeli to zjawisko jeszcze mocniej się utrwali to wówczas wiele inwestycji i kontraktów będzie zagrożonych w wyniku braku rąk do pracy - uważa.

oprac. Łukasz Pałka

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Adam
6 lat temu
Dowody spadku bezrobocia są widoczne dla każdego, nie można znależć chętnych do pracy.
Malwina
7 lat temu
A ja wysłałam od grudnia 140 cv i co? Zero odzewu pomimo doświadczenia i odpowiedniego wykształcenia..
Parisko
7 lat temu
Czas wracać do kraju,,,,,,1500 funtów na miesiąc !!! To kupuję bilet Londyn Warsaw,w jedną stronę !!!
Gosć
7 lat temu
A co z ubezpieczeniem kto bedzie ubezpieczał ja jestem na rocznym maciezynskim i mam dzieci ubezpieczone w PUP
sk
7 lat temu
dobry pomysł. zwolnić z urzędów pracy, a jak w skutek zwolnień wzrośnie bezrobocie, to otworzyć urzędy pracy żeby zatrudnić zwolnionych. A jak spadnie bezrobocie to... itd.
...
Następna strona