Notowania

bezrobocie w polsce
09.12.2015 12:35

Bezrobocie w Polsce. Resort pracy podał dane za listopad - 9,7 proc.

Najniższe bezrobocie zanotowano w Wielkopolsce (6,1 proc.), na Śląsku (8,1 proc.) oraz w Małopolsce (8,3 proc.).

Podziel się
Dodaj komentarz

Stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 9,7 proc. - podało w środę Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powołując się na swoje dane. Resort podkreśla, że to kolejny miesiąc, w którym bezrobocie utrzymuje się na jednocyfrowym poziomie.

Według MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie wynosi 9,7 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła o 0,1 punktu procentowego. W porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym jego poziom jest niższy o 1,7 pkt. proc. W listopadzie 2014 wynosiła bowiem 11,4 proc.

Pod koniec listopada w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 532,7 tys. osób - wynika z szacunków resortu.

Wzrost stopy bezrobocia odnotowano w 12 województwach. W 4 województwach - dolnośląskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim - wskaźnik bezrobocia nie uległ zmianie. Najniższe bezrobocie zanotowano w Wielkopolsce (6,1 proc.), na Śląsku (8,1 proc.) oraz w Małopolsce (8,3 proc.).

Pracodawcy w listopadzie zgłosili też do urzędów pracy 87,4 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej.

- Wzrost bezrobocia w listopadzie to stała tendencja obserwowana od lat w okresie jesienno-zimowym. Liczymy jednak na to, że jednocyfrowa stopa bezrobocia utrzyma się w kolejnych miesiącach - powiedziała przywoływana w komunikacie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Z danych urzędów pracy wynika, że wzrost liczby bezrobotnych w listopadzie wynikał w głównej mierze z rejestracji osób powracających do bezrobocia po zakończeniu umów na czas określony, czy po zakończeniu prac sezonowych w budownictwie i leśnictwie. Jest to typowe zjawisko w okresie jesieni i zimy - wskazuje ministerstwo.

W grudniu według resortu należy się liczyć z dalszym wzrostem liczby bezrobotnych, ale MRPiPS szacuje, że stopa bezrobocia pod koniec roku nie powinna przekroczyć 9,9 proc. "Pozwala to z optymizmem patrzeć na sytuację rynku pracy w 2016 roku" - podkreśla ministerstwo.

Zobacz także: Bezrobocie to fikcja, chętnych do pracy brak. Tak rynek pracy w Polsce widzą pracodawcy

Tagi: bezrobocie w polsce, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz