Notowania

bezrobocie w polsce
06.09.2016 15:45

Bezrobocie w sierpniu wyniosło 8,5 proc. Resort pracy podał nowe dane

Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu wyniosła 8,5 proc. - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. To spadek o 0,1 pkt. proc. w porównaniu do lipca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

W końcu sierpnia w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 mln 348,2 tys., czyli mniej o 1 proc. w porównaniu z lipcem (o 13,3 tys.). Dla porównania, bezrobocie w sierpniu ubiegłego roku wynosiło 9,9 proc.

W sierpniu br. spadek stopy bezrobocia w odnotowano w 11 województwach. W 4 województwach (kujawsko-pomorskim, opolskim, podlaskim i pomorskim) natężenie bezrobocia w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie uległo zmianie.

W województwie podkarpackim wskaźnik bezrobocia w końcu sierpnia był o 0,1 pkt. procentowego wyższy niż miesiąc wcześniej.

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 5,2 proc. w woj. wielkopolskim do 13,9 proc. w woj. warmińsko-mazurskim.

- Jesteśmy zadowoleni z poprawiającej się sytuacji na rynku pracy. Naszym celem jest jednak nie tylko spadek bezrobocia, ale poprawa jakości pracy. Coraz silniej odczuwamy zwrot w stronę rynku pracownika - powiedziała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Zwróciła uwagę, że spadek bezrobocia w ostatnich miesiącach spowodowany jest m.in. pracami sezonowymi. - To praca, która charakteryzowała się dużą sezonowością, okresem turystycznym, wakacyjnym. A więc branża turystyczna, gastronomiczna może dziś notować już mniejsze zapotrzebowanie na krótkoterminowe miejsca pracy - podkreśliła wiceszefowa MRPiPS.

Zaznaczyła jednak, że spadek bezrobocia spowodowany jest także tym, że coraz więcej osób znajduje dla siebie zajęcie. - Mamy też informacje, że spadek związany jest wyrejestrowaniem się osób bezrobotnych - wyjaśniała. Prognozowała, że bezrobocie pod koniec roku nie powinno być wyższe niż 8,6 proc.

Z kolei wiceszef resortu pracy Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że nie potwierdziły się prognozy, iż program 500 plus negatywnie wpłynie na rynek pracy. - Dane nie potwierdzają, że kobiety masowo się zwalniają - podkreślił.

Tagi: bezrobocie w polsce, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-09-2016

jolaZamknijcie sklepy w niedziele to zaraz skoczy do 12 procent

06-09-2016

BogdanZnowu spadło, należy czytać: 0.1% Polaków znowu wyjechało za chlebem, panie za chlebem.

06-09-2016

Patryk39Przede wszystkim natychmiast należy pozbyć się wszystkich tu pracujących Ukraińców. Ukraina nie należy do UE, więc niech mi ktoś wytłumaczy, jak to w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)