Notowania

pieniądze
20-08-2018 (09:36)

BGK chce budować w Europie. Powoła do tego specjalny fundusz

Fundusz Trójmorza to pomysł, który wyszedł z Banku Gospodarstwa Krajowego. Razem z 11 innymi instytucjami bankowymi będzie on finansować europejskie projekty infrastrukturalne i energetyczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paul Sableman/flickr (CC BY 2.0))
BGK wyłoży 500 mln euro na wspólne budowy w Europie.

5 mld euro. Tyle na początek znajdzie się w Funduszu Trójmorza. Środki mają wygenerować inwestycje o wartości 100 mld euro. W połowie września w Bukareszcie przedstawiciele 12 instytucji planują podpisać list intencyjny w sprawie nowej inicjatywy. Projekt ma wystartować w przyszłym roku. O sprawie pisze "Puls Biznesu".

OGLĄDAJ: * *Rządowe mieszkania z fabryki. BGK inwestuje w technologię tańszej budowy

*Skąd będą pieniądze *

Na budżet złożą się kraje założycielskie, proporcjonalnie do swoich możliwości. BGK planuje wyłożyć ok. 500 mln euro, czyli 10 proc. całej sumy. Model działania zakłada współpracę z partnerami prywatnymi i podmiotami państwowymi. Kraje Trójmorza w szczególności liczą na zaangażowanie funduszy emerytalnych i private equity. Przedstawiciele Funduszu zapowiadają również, że zawalczą o pieniądze z Unii w nowej perspektywie.

Projekty

Założyciele zapewniają, że nie będą rywalizować z instytucjami europejskimi. Fundusz ma wypełnić lukę w strategii wspierania mniej rozwiniętych obszarów Europy, aby zmniejszyć różnice z Zachodem. Dlatego największe szans na zdobycie finansowania będą miały projekty infrastrukturalne i energetyczne, o szczególnym znaczeniu dla regionu. Pod uwagę brane będę inwestycje transgraniczne. Jednym z przykładów współpracy krajów Trójmorza jest Via Carpatia, czyli szlak Północ Południe, łączący Kłajpedę z portem w Salonikach.

Listę wspólnych projektów inwestycyjnych mamy poznać podczas wrześniowego szczytu w Bukareszcie. Teraz każdy z krajów założycielskich opracowuje własną propozycję priorytetowych działań. BGK planuje przedstawić siedem pomysłów, opracowanych przy współpracy z rządem i prezydentem. Dotyczą one budowy infrastruktury gazowej, drogowej, kolejowej i rzecznej.

*Bez siedziby *

Fundusz Trójmorza ma działać przez 30 lat. Nie będzie on miał stałej siedziby. Spotkania rady dyrektorów odbywać się będą rotacyjnie w każdym z krajów członkowskich.

Trójmorze to inicjatywa gospodarcza założona w 2015 roku. Tworzy ją 12 państwa znajdujących się w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego: Polska, Czechy, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Litwa, Łotwa, i Węgry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pieniądze, bgk, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-08-2018

psychiatraśmierdzi korupcją i marnotrawstwem

Rozwiń komentarze (1)