Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biznes w Polsce. "Prowadzenie firmy wciąż nie jest proste"

0
Podziel się:

Jego zdaniem mimo pozytywnych zmian i optymistycznych sygnałów prowadzenie biznesu w Polsce wcale nie stało się dużo łatwiejsze.

Biznes w Polsce. "Prowadzenie firmy wciąż nie jest proste"
(Squaredpixels/iStockphoto)
bEIZeEbV

_ Awans Polski w rankingu Doing Business 2015 wprawdzie wpłynie pozytywnie na nasz wizerunek za granicą, ale wynika on bardziej ze zmiany metodologii badań niż ze znacznych ułatwień w prowadzeniu biznesu - _ uważają Pracodawcy RP.

Bank Światowy opublikował w środę ranking 189 krajów dotyczący łatwości prowadzenia w nich prywatnych firm, czyli raport _ Doing Business _ na 2015 rok. Polska zajęła 32. miejsce. Rok wcześniej uplasowała się na 45. miejscu, ale po korekcie danych i zmianie metodologii przez Bank Światowy uplasowała się ostatecznie - jak podał bank w środę - na miejscu 30. To de facto oznacza, że w porównaniu ze skorygowanym raportem zeszłorocznym w tym roku spadła o dwa miejsca.

Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP Arkadiusz Pączka podkreślił, że wskazane przez autorów rankingu zmiany - czyli szybsze uzyskanie przyłącza energetycznego, przyspieszenie rejestracji nieruchomości oraz usprawnienia portowe - są korzystne, ale trudno je uznać za przełomowe. _ - Świadczy o tym choćby subranking dotyczący łatwości rozpoczynania działalności gospodarczej, w którym zanotowaliśmy spadek o pięć pozycji i zajmujemy dopiero 85. miejsce _ - zaznaczył.

bEIZeEbX

Dyrektor Pączka zwrócił uwagę, że Polska źle wypada w rankingu uzyskiwania pozwoleń na budowę. _ Polska jest tu dopiero na 137. miejscu. - Liczba procedur i czas wymagany na załatwienie niezbędnych zezwoleń mogą wybić przedsiębiorcy z głowy zamiar rozbudowy zakładu, a zagranicznego inwestora - zniechęcić do ulokowania kapitału w naszym kraju _ - podkreślił.

Zauważył, że komisja kodyfikacyjna działająca przy Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju od dłuższego czasu opracowuje projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. _ Jest jednak mało prawdopodobne, że tak kompleksowy projekt uda się przeprowadzić przez całą ścieżkę legislacyjną do końca kadencji parlamentu _ - ocenił.

Tymczasem - jego zdaniem - potrzeba uproszczenia procedur, likwidacji barier w procesie inwestycyjnym i znaczącego przyspieszenia działań administracji w tym obszarze jest pilna. _ Najlepiej pokazuje to konieczność uchwalania tzw. specustaw, które zawieszają wiele standardowych procedur dotyczących realizacji inwestycji infrastrukturalnych, tak aby możliwe było budowanie dróg, terminalu LNG i sieci gazociągów, a niedługo także przyspieszenie poszukiwań złóż gazu łupkowego _ - wskazał.

Pączka zauważył ponadto, że przepisy podatkowe są skomplikowane, nieczytelne, a także niespójne. _ Aparat skarbowy staje się coraz bardziej agresywny i wrogo nastawiony do przedsiębiorców. - Fiskus stosuje zasadę domniemania winy, zgodnie z którą podatnik ma udowodnić, że działa w zgodzie z prawem. Wielu przedsiębiorcom daje się we znaki wstrzymywanie zwrotu podatku VAT, które może zaburzać płynność finansową przedsiębiorstw _ - wyjaśnił.

bEIZeEcd

Jego zdaniem mimo pozytywnych zmian i optymistycznych sygnałów prowadzenie biznesu w Polsce wcale nie stało się dużo łatwiejsze. _ Mimo czterech ustaw deregulacyjnych przedsiębiorcy nadal borykają się z licznymi barierami oraz ponoszą zupełnie niepotrzebne koszty. Reformy są równie niezbędne jak zmiana podejścia organów administracji, które traktują przedsiębiorców niczym podejrzanych i nie przykładają większej wagi do ustawowych terminów _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/94/m115550.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/raport-banku-swiatowego-to-za-malo-na-,107,0,1648491.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Raport Banku Światowego. "To za mało na ..."
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/147/m287891.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmienila-sie-mentalnosc-ekonomiczna-polakow,152,0,1648024.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zmieniła się mentalność Polaków
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/154/m99738.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/raport-banku-swiatowego-kto-najbardziej,182,0,1648054.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sukces! Polska tuż za Francją i przed Hiszpanią
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/43/m324907.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski-dialog-polsko-zydowski-jednym-z,113,0,1647985.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "To jeden z sukcesów polskiej wolności"
bEIZeEcy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)