Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Spór wokół Bombardiera zagraża handlowi z USA. The Times: to porażka May

Spór wokół Bombardiera zagraża handlowi z USA. The Times: to porażka May

Fot. THIERRY CHARLIER

Rząd w Londynie rozważa możliwość zablokowania przyszłych kontraktów wojskowych z amerykańskim koncernem Boeing po tym, jak spór dotyczący kanadyjsko-brytyjskich samolotów Bombardier zagroził relacjom handlowym między USA a Wielką Brytanią.

We wtorek amerykański resort handlu stanął po stronie Boeinga, uznając jego zarzuty, że brytyjsko-kanadyjskie dotacje dla Bombardiera stanowią niedozwoloną pomoc publiczną. W konsekwencji możliwe jest nałożenie na samoloty koncernu Bombardier nawet 220-procentowego cła importowego, które mogłoby zagrozić 4,2 tys. miejscom pracy w fabryce firmy w Belfaście oraz blisko 10 tys. w szerszym łańcuchu dostaw.

Decyzja władz USA, choć wciąż nieostateczna, jest interpretowana przez brytyjskie media, m.in. dziennik "The Times", jako osobista porażka premier Theresy May, która interweniowała w sporze, apelując do prezydenta Donalda Trumpa o wstawienie się w imieniu Bombardiera. Gazeta zaznacza, że zdaniem krytyków obecny kryzys "podkopuje twierdzenia, że Brexit przyniesie wzmocnienie wolnego handlu ze Stanami Zjednoczonymi".

"The Times" zwrócił także uwagę na to, że May będzie zmuszona do szybkiej reakcji w celu przekonania swojego koalicyjnego partnera, północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) o skuteczności swoich działań. Obecny rząd Partii Konserwatywnej zależy od głosów dziesięciu posłów DUP po tym, jak w czerwcowych przedterminowych wyborach parlamentarnych torysi niespodziewanie stracili bezwzględną większość w Izbie Gmin.

Według informacji gazety, Downing Street rozważa m.in. odwet w formie weta na wszystkie przyszłe kontrakty wojskowe z udziałem Boeinga, m.in. na helikoptery Chinook i lekkie samoloty wywiadowcze. Rocznie Wielka Brytania wydaje co najmniej 500 mln funtów na zakupy towarów amerykańskiej firmy. Wcześniej podobną deklarację złożył kanadyjski premier Justin Trudeau, który nie wykluczył rezygnacji z zamówienia myśliwców Super Hornet F/A-18.

Zobacz także: Nowy parlament Wielkiej Brytanii, nowe problemy

boeing, bombardier, theresa may
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
neron
2017-09-30 09:44
ale o co wam chodzi???chcieli to maja :) zapomnieli jeszcze o jednej waznej rzeczy.ze wszystkie praktycznie koncerny nawet samochodowe ich macierzyste zostaly wykupione przez....inne panstwa wiec beda sami placic clo za wlasny produkt :) SAMI WBILI SOBIE SZPILE a teraz niech cierpia
ajjj
2017-09-30 09:44
praca za minimalna w uk to tak jak za 1800 zł w polsce
.
2017-09-30 09:12
j.angielski, funt brytyjski i GB był jest i będzie istonym i efektywnym graczem w przeciwieństwie do feudalnej polski
Pokaż wszystkie komentarze (54)