Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie tylko VW zapłaci w USA odszkodowania za aferę spalinową

24
Podziel się:

Bosch dostarczył producentowi samochodów Volkswagen technologii umożliwiającej fałszowanie wyników pomiarów emisji spalin.

Nie tylko VW zapłaci w USA odszkodowania za aferę spalinową
(VW)

Niemiecki koncern Bosch zapłaci 304 mln euro obywatelom USA poszkodowanym w wyniku afery z manipulowaniem wynikami pomiarów emisji spalin - poinformowały w środę w Stuttgarcie władze koncernu. Ugodę zawarto w grudniu, a teraz ustalono wysokość odszkodowania.

Bosch dostarczył producentowi samochodów Volkswagen technologii umożliwiającej fałszowanie wyników pomiarów emisji spalin.

Według przedstawicieli prawnych amerykańskich użytkowników samochodów VW, Bosch "brał aktywny udział w ogromnym i trwającym dekadę spisku razem z VW". Z materiału dowodowego przedstawionego przez prawników w sądzie federalnym w San Francisco wynika, że niemiecki koncern uczestniczył zarówno w rozwoju technologii "defeat device" (urządzenie udaremniające), jak i w działaniach mających nie dopuścić do jej wykrycia przez amerykańskie instytucje.

Jak pisze agencja dpa, Bosch - w przeciwieństwie do VW - nie przyznał się do popełnienia błędu, a ugoda nie oznacza zmiany stanowiska koncernu. Bosch odłożył wcześniej 750 mln euro jako rezerwę na ewentualne koszty afery. Amerykańskie śledztwo dotyczące aspektów karnych skandalu jest kontynuowane - zaznacza dpa.

Bosch produkuje jednostki kontroli silnika, które określane są jako "mózg" jednostki napędowej. Rozwiązanie to jest wykorzystywane przez kilku producentów motoryzacyjnych w tym przez VW. System odpowiada m.in. za nadzór nad mocą i przyspieszeniem pojazdu. Jest też indywidualnie dostosowywany do poszczególnych silników, dzięki czemu każdy z nich ma swoje charakterystyczne osiągi. Bosch tłumaczy, że dostarczył VW oprogramowanie i odpowiednie komponenty, jednak nie ponosi odpowiedzialności za to jak zostało ono dalej wykorzystane.

W następstwie dochodzenia prowadzonego przez podległą rządowi USA Agencję Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu 2015 roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla.

W ramach ugody zawartej z wymiarem sprawiedliwości USA koncern motoryzacyjny zobowiązał się do wykupienia bądź przekonstruowania 475 tys. sprzedanych w USA samochodów z dwulitrowymi silnikami Diesla. Nadal toczy się jednak postępowanie dotyczące wysokoprężnych jednostek napędowych o pojemności trzech litrów.

Na koszty likwidacji następstw skandalu Volkswagen zarezerwował już 18 mld euro, ale sam przyznaje, że suma ta może nie wystarczyć. Ugoda z władzami USA przewiduje płatności karne i odszkodowawcze w łącznej kwocie około 4,3 mld dolarów, a ponadto przyznanie się do złamania określonych przepisów amerykańskiego prawa karnego.

Zawarta już wcześniej cywilnoprawna ugoda z setkami podmiotów, które złożyły w sądach w USA pozwy przeciwko Volkswagenowi, będzie go kosztować ponad 16 mld dolarów. Amerykańscy właściciele pojazdów z silnikami Diesla otrzymają rekompensaty w kwocie od 5100 do 10 tys. dolarów w zależności od typu i roku produkcji ich pojazdu. Ugoda zobowiązała ponadto koncern do zaoferowania możliwości wykupu samochodów bądź też dokonania w nich niezbędnych modyfikacji (więcej o tym tutaj)
.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
olojk
7 lat temu
za taki wałek płacą miliardy, a z holokaust nie zapłacili nic.
j.k
7 lat temu
Volkswagen i Bosh-to najgorsze dziadoetwo z mozliwych -moze z 20 lat temu robilo dobre zeczy ale teraz do chlam jakich malo gorsze nawet od chinszczyzny tylko wiekszosc rodakow mysli ze co niemieckie jest dobre bo kiedys nic innego nie bylo--przeciesz passaty lub golfy rdzewieja juz na lini produkcyjnej a bosh robi wszystkie narzedzia na plastikach - za to malo kto docenia Francuzów naprawde zaczeli robic o klase lepsze samochody niz Niemcy
strach się ba...
7 lat temu
a ja czekam kiedy te sorosy i inne dziadostwo pozabija się za pare dukatów. Dla takich człeków nie ma innych wartosci niz kasa i oszustwo . Smutne , ze tacy nie powinni mieć nic do gadania a dziwnie maja . Nie ma uczciwych firm bo władają nienormalni ludzie na świecie . NIENORMALNI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
AdamValencia
7 lat temu
Pamietacie kryzys swiatowy?czy dotkneło to Volkswagena????Nie!!!!!!!,- A okres nieudanych silnikow VW?A teraz EKO?!!!Fakty mówią za siebie!To jest zbyt potęrzny Koncern!!!!!!Ja osobiscie Kupie sobie nowego TDI!!!!!!Niech zwrucą lepiej uwage na to czym gospodarstwa palą w domach!fabryki np. Fosfory!!!!!!! Skladowanie chemikalii które skarzają wody gruntowe,oraz hemia w żywności!!!!!!
dobra rada ob...
7 lat temu
ale jetes na nie albo tak a nie tańczysz jak ci wygodnie
...
Następna strona