Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nadchodzą zmiany dla emigrantów w Wielkiej Brytanii. Brexit rozpocznie rewolucję

33
Podziel się

- Jeśli zaczekamy tak długo, przyjedzie do nas połowa Bułgarii i Rumunii - tłumaczy gazecie jeden z anonimowych rozmówców z kręgów rządowych.

Nadchodzą zmiany dla emigrantów w Wielkiej Brytanii. Brexit rozpocznie rewolucję
(Jacek Bereźnicki)
bDzpqOfF

W momencie rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu, co ma nastąpić już w marcu, nowi unijni przybysze do Wielkiej Brytanii nie będą mieć gwarancji pozostania w tym kraju. Taką decyzję, kończącą wolny napływ imigrantów z Unii Europejskiej, ma ogłosić premier Theresa May - informuje "The Daily Telegraph".

Bezpieczni mają być ci imigranci z UE, którzy zdążą przyjechać do Wielkiej Brytanii zanim formalnie zostanie uruchomiony artykuł pięćdziesiąty Traktatu Lizbońskiego, rozpoczynający proces Brexitu.

Kto jednak przyjedzie na Wyspy po dniu, w którym premier ogłosi formalne rozpoczęcie Brexitu, musi liczyć się z tym, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii obejmą go nowe, surowe zasady imigracyjne. "The Daily Telegraph" wyjaśnia, że chodzi nie tylko o wizy, ale też ograniczenia w dostępie do zasiłków.

bDzpqOfH

Zgodnie z informacjami gazety, Theresa May ma uruchomić artykuł pięćdziesiąty już w połowie przyszłego miesiąca. Dziennik podkreśla, że Unia chciała, aby datą graniczną był moment rzeczywistego wyjścia Londynu ze Wspólnoty, w 2019 roku. Rząd brytyjski obawia się jednak masowego wzrostu napływu ludzi, którzy chcieliby zdążyć przed upływem tego terminu.

- Jeśli zaczekamy tak długo, przyjedzie do nas połowa Bułgarii i Rumunii - tłumaczy gazecie jeden z anonimowych rozmówców z kręgów rządowych.

Według "The Daily Telegraph" premier May podjęła też decyzję dotyczącą tych przybyszów ze Wspólnoty, którzy już na Wyspach przebywają. Ich prawo pobytu w Wielkiej Brytanii byłyby zapewnione, o ile 1,2 mln brytyjskich obywateli mieszkających w krajach UE będzie mieć podobne gwarancje.

Cytowany przez gazetę czołowy eurosceptyk z Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith stwierdził, że zapowiedź Theresy May będzie oznaczać, że premier odzyskuje kontrolę nad granicami Wielkiej Brytanii, jednocześnie wyjaśniając sytuację 3,6 mln imigrantów z UE, którzy mieszkają na Wyspach. Według tego polityka, Unia Europejska wykazuje się coraz większą małodusznością i mętnym stanowiskiem w tej sprawie.

bDzpqOfN

Z kolei szefowa resortu spraw wewnętrznych Amber Rudd stwierdziła, że moment opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej "będzie końcem swobodnego przepływu obywateli, jaki znaliśmy".

Amber Rudd rozważa obecnie plany wprowadzenia 5-letnich wiz dla imigrantów, w przypadku zatrudnienia w kluczowych sektorach gospodarki, ale bez prawa do ubiegania się o zasiłki. Jak jednak zaznacza, nie ma planu nagłego odcięcia imigrantów od brytyjskiego rynku pracy, co oznacza, że ograniczenia będą wprowadzane stopniowo. Ostateczna decyzja ma zapaść po zakończeniu negocjacji w sprawie Brexitu.

bDzpqOgi
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(33)
Tak tak
4 lata temu
I kolejne sztuczne bicie piany przez media. Mieszkamy z moja zona tutaj w UK od kilku lat, wlasnie kupilismy tutaj dom, samochody zmieniamy praktycznie co rok a w pracy juz 2 razy zdazylem awansowac z rownoczesnymi podwyzkami. Fakt ze nie zasuwam na tasmie tylko w biurze podobnie jak moja zona ale to co mi sie bardzo podoba jesli pokazujesz ze chcesz i sie starasz to dostajesz szanse i pniesz sie w gore. To co media pisza o jakies panice wsrod Polakow na wyspach to tylko ich (mediow) pobozne marzenia. 90% Polakow ani mysli wracac do Polski a ci ktorzy chca wracac to robia to poniewaz z takim zamiarem juz tutaj przyjezdzali i poprostu realizuja swoj wczesniejszy plan albo nieodnajduja sie w tutejszej rzeczywistosci bo przeciez nie kazdemu musi sie tutaj podobac. Jak wszystko ma to swoje plusy (fajna kasa, latwiejsze zycie) ale i minusy (tesknota za krajem i rodzina)...
qwer
4 lata temu
Powoli wszystkie kraje Europy pozamykają swoje granice to kwestia czasu i napływu islamistów
polak50+++
4 lata temu
dajcie spokój Polakom ,poradzom sobie
bDzpqOgj
Belmondo
4 lata temu
Ma racje oczywiscie duzo ludzi pracuje na czarno nie odprowadzajac podatku bierze benefity tez mnie sie to nie podiba .chcesz cos od panstwa daj mu cos w zamian,ale co z tymi co zyja od 40/30/20 lat zyjacych non stop na benefitach I nie przepracowal ani jednego dnia.moim zdaniem tych powinno sie deportowac I ttych co nie chca pracowac
szaryh
4 lata temu
ludzie, odpuście, kasa, kasa, kasa.... mieszkam w Londynie z mężem i dziećmi, zarobki OK, ale to najdroższe miasto świata. zaśmiecone, przeludnione, pogoda fatalna, absurdalna poprawnośc polityczna...wracamy do Polski nie z powodu pieniędzy, ale po to, źeby dzieci miały normalne dzieciństwo i mogły być dziećmi, a nie marionetkami systemu
...
Następna strona