Notowania

Przejdź na
kraj
20.12.2016 12:13

ZNP: rozpoczynamy przygotowania do strajku generalnego

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER/EAST NEWS)

Rozpoczynamy procedurę sporu zbiorowego - poinformował we wtorek przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz po posiedzeniu Zarządu Głównego organizacji. Oznacza to, że rozpoczyna się przygotowanie do strajku generalnego w oświacie.

Jak powiedział Broniarz, nie będzie to strajk ostrzegawczy; żeby się odbył, decyzja o tym musi zapaść w referendum. Strajk odbyłby się w marcu.

Broniarz powiedział, że ZNP domaga się od rządu dwóch rzeczy: złożenia w Sejmie wniosku o wycofanie ustaw wprowadzających reformę oświaty i zwiększenia nakładów na edukację.

Ustawy reformujące system szkolny w Polsce zostały w ubiegłym tygodniu uchwalone przez Sejm, a Senat nie wprowadził do nich poprawek. Jeśli podpisze je prezydent, rozpocznie się wygaszanie gimnazjów. Przywrócone zostaną 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika, a w miejsce szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

ZNP: nieuzasadniona i nieprzemyślana reforma

Według ZNP reforma edukacji jest "nieuzasadniona i nieprzemyślana, wprowadza wieloletni chaos organizacyjny i programowy, naraża dziesiątki tysięcy nauczycieli na utratę pracy, a koszt jej wprowadzenia poniosą samorządy". Jak wyliczył związek, tylko w dwóch pierwszych latach reformy ten koszt to 985 mln zł.

W poniedziałek Broniarz spotkał się w tej sprawie z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak relacjonował po spotkaniu szef ZNP, prezydent zastrzegł, że na razie ustawy nie podpisze, bo jest ona w procesie konsultacji. We wtorek ZNP ma przedstawić głowie państwa swoje szczegółowe zastrzeżenia do reformy oświaty.

Wcześniej minister edukacji Anna Zalewska zapewniała, że nie będzie zwolnień nauczycieli w związku z reformą systemu nauczania. Tłumaczyła, że skoro liczba uczniów się nie zmienia, to i liczba nauczycieli będzie taka sama. MEN przygotowuje jednak przepisy, które dadzą obecnym nauczycielom w okresie przejściowym pierwszeństwo przy zatrudnianiu w liceach. Tam bowiem będzie na nich duże zapotrzebowanie.

Reforma oświaty. Likwidacja gimnazjów

Zgodnie z projektami ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, w miejsce istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.

oprac. Anna Frankowska

Tagi: kraj, prawo, edukacja, gimnazjum, pap, znp, krótka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-12-2016

pikzwiększenie nakładów na edukację , ale chyba nie na pensje bo i tak nie mają żle , powinni pracowac dłużej niech nie narzekają święte krowy.

20-12-2016

mikaJak nauczyciele chca stracic prace to niech sluchaja Broniarza reforma musi byc bo gimnazja to wylegarnia chuliganow a szkolnictwo w Polsce to … Czytaj całość

20-12-2016

JDPiS chce ta ustawą usunąć nauczycieli pracujących w PRL-u. Taki jest ukryty jej cel! Nauczać według norm swojej partii. To jest bardzo groźne gdyż … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)