Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Największa firma budowlana w Polsce szuka nowych pomysłów. Do zdobycia 3 mln zł

Największa firma budowlana w Polsce szuka nowych pomysłów. Do zdobycia 3 mln zł

Budimex razem z funduszem Inwestycyjnym YouNick Mint szukają innowacji. Do zdobycia są pieniądze z programu BRIdge Alfa, ale też pomoc w komercjalizacji swojego pomysłu.

Budimex jako pierwsza firma budowlana w Polsce szuka innowacji na zewnątrz, mimo że ma własny dział badań i rozwoju. Firma we współpracy z funduszem Inwestycyjnym YouNick Mint organizuje venture day 26-27 kwietnia 2017 r., podczas którego można będzie zaprezentować swoje pomysły.

Te najlepsze dostaną od 1 do 3 mln zł dofinansowania w ramach programu BRIdge Alfa. Poza tym ich twórcy będą mogli korzystać z zasobów Budimeksu, testując swoje rozwiązania na placach budów, a te które się sprawdzą, będą miały szanse na komercjalizację.

Budimeks zdecydował się na taką formę szukania innowacji, bo jak przekonuje prowadząc prace na placach budów o łącznym rocznym koszcie prawie 5 mld zł, nawet najdrobniejsze usprawnienie może przynieść miliony złotych oszczędności albo dodatkowych zysków.

Czego szuka budowlany gigant? To może być cokolwiek – informatyczny system ewidencji i kontroli stanu magazynowego szalunków, lepsza wełna izolacyjna albo wyspecjalizowany robot pomagający człowiekowi przy trudnych, niebezpiecznych czy bardzo precyzyjnych pracach.

Budimex i YouNick Mint są zainteresowani rozwiązaniami z czterech obszarów:

- proces projektowy
Przykładowe rozwiązania: wizualizacja danych przestrzennych z wykorzystaniem technik np. AR, holografii, infografiki, wizualizacje 2D/3D; systemy bezinwazyjnego pomiaru; platformy zakupowe i przetargowe; platformy integrujące narzędzia inżynierskie i systemy informatyczne.

- proces budowlany
Przykładowe rozwiązania: materiały o podwyższonych parametrach; bezodpadowe i niskoodpadowe technologie i linie technologiczne; maszyny i urządzenia przyspieszające proces budowlany; budownictwo - pasywne, inteligentne, ekologiczne.

- obsługa eksploatacyjna i facility management
Przykładowe rozwiązania: sensory i sieci sensorów do monitoringu; systemy nawigacji i lokalizacji w budynkach i obiektach zamkniętych; narzędzia i procesy wdrażania nowych funkcjonalności i produktów dla klientów; automatyzacja i robotyzacja procesu maintenance nieruchomości.

- użytkowanie obiektu
Przykładowe rozwiązania: zaawansowane platformy smart home; zarządzanie energią w ramach inteligentnej sieci; interfejs człowiek–maszyna i maszyna–maszyna; technologie konserwacji; technologie renowacji.

Zgłaszane projekty muszą być na tyle unikalne, by możliwe było ich opatentowanie.

Budimex to największa firma budowlana w Polsce. W 2016 roku firma zanotowała rekordowy zysk netto na poziomie 410 mln zł. Sprzedaż wzrosła o 8,5 proc. mimo że w tym czasie produkcja budowlano – montażowa spadła o 14,4 proc., a w sektorze infrastrukturalnym o 19 proc.

Czytaj także
Polecane galerie
blaks
2017-04-17 22:24
Firma, która podwykonawcami stoi.
IA
2017-04-17 21:18
Brakuje tylko interfejsu maszyna-człowiek. Wtedy to nawet Skynet z Terminatora, Raport Mniejszości, Matrix, Equilibrium a nawet Wyścig z Czasem będą tylko słodkimi bajkami dla dzieci.
Andrzej
2017-04-17 19:01
A w PITzdu z wham oszusci :)