Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Raport: Mieszkania o ponad 50 proc. droższe niż 10 lat temu

4
Podziel się:

W ciągu dziesięciu lat mieszkania w Polsce zyskały na wartości ponad 50 procent. Tak wynika z zestawienia utworzonego na podstawie danych Narodowego Banku Polskiego.

Raport: Mieszkania o ponad 50 proc. droższe niż 10 lat temu

Największy wzrost odnotowano w Łodzi - 77 procent i w Rzeszowie - prawie 70 procent.

Według analityka rynku nieruchomości Bartosza Turka, zaskoczeniem może być rynek warszawski, na którym odnotowano relatywnie niski wzrost wartości mieszkań. W ciągu dekady ich wartość wzrosła o 38 procent. Analityk tłumaczy to w ten sposób, że z jednej strony w stolicy jest duży popyt na nieruchomości, co wpływa na wzrost cen, z drugiej strony jest duża podaż, co ten wzrost hamuje. Zdaniem Bartosza Turka, rynek w Warszawie jest w miarę stabilny i taki pozostanie.

Miasta o najniższym wskaźniku wzrostu cen nieruchomości w ciągu ostatniej dekady to Kraków i Wrocław. Bartosz Turek tłumaczy to między innymi niską siłą nabywczą mieszkańców tych miast. Dla porównania: mieszkańca Krakowa za jedną pensję stać na kupno pół metra kwadratowego mieszkania. Z kolei mieszkaniec Katowic może kupić za jedną wypłatę cały metr kwadratowy. Drugą przyczyną takiego stanu jest duża podaż i mały popyt na mieszkania.

Dziś średnia cena używanego mieszkania w 10 największych polskich miastach to niespełna cztery tysiące złotych za metr kwadratowy. Najbardziej nieruchomości drożały w latach 2005-2007.

oprac. Monika Szafrańska

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
qwe
6 lat temu
Ceny najbardziej skoczyły z 2006 na 2007 i stąd to przekłamanie, że wzrosły przez 10 lat o 50%. Ale przez 9 lat juz nie wzrosły.
bury
6 lat temu
to chyba jakiś czeski błąd - raczej tańsze o 50 %
fakty
6 lat temu
Ten rozlew powinien być już w 1989 roku, tak jak w Rumunii, niestety, brak rozliczenia się z przeszłością spowodował zrobienie z Polski kraju kolonialnego, a byłej władzy dał mandat na rządzenie po wsze czasy w towarzystwie okrągłostołowym...
Max
6 lat temu
Czekam na komentarz o starzejacym się spoleczenstwie i niżu demograficznym haha