Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny mieszkań poszły w górę. Hossa na rynku

0
Podziel się

To zasługa między innymi rekordowo niskich stóp procentowych.

Ceny mieszkań poszły w górę. Hossa na rynku
(Bartosz Wawryszuk)
bErhPeLF

Popyt coraz większy, ceny poszły w górę. Z najnowszego raportu firmy Home Broker wynika, że wartość nowych mieszkań po raz pierwszy od wielu miesięcy zaczęła rosnąć.

Z największą podwyżką mamy do czynienia w Bydgoszczy, Lublinie i Warszawie. Rekordzistką jest jednak Łódź. Tutaj wartość metra kwadratowego wzrosła o ponad 15 procent w ujęciu rocznym.

Zdaniem analityka Marcina Krasonia, to skutek trwającej od kilkunastu miesięcy hossy na rynku mieszkaniowym. To zasługa między innymi rekordowo niskich stóp procentowych.

bErhPeLH

Dzięki temu kredyty hipoteczne stały się wyjątkowo tanie. Z tego samego powodu wyjątkowo nieatrakcyjne stały się lokaty inwestycyjne. Ludzie wycofują gotówkę i chcąc ją zainwestować, kupują nieruchomości. Ekspert zwraca uwagę, że popyt na mieszkania może się utrzymać na wysokim poziomie.

Nieruchomościami są zainteresowani inwestorzy, z drugiej zaś znaczna liczba Polaków chciałaby poprawić warunki swojego życia. Według statystyk Eurostatu, wielu cały czas mieszka w przeludnionych mieszkaniach. Dla porównania, w krajach Europy Zachodniej, standardowo każdy członek rodziny ma swój pokój. Normą też jest osobny pokój dzienny oraz sypialnia.

Analityk zaznacza, że hossy na rynku mieszkaniowym nie przerwało wejście w życie rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, w myśl której każdy, kto zaciąga kredyt hipoteczny powinien dysponować 10-procentowym wkładem własnym. Przeciwwagą była w tym przypadku lutowa obniżka stóp procentowych.

Autor raportu zwraca też uwagę na wysoką liczbę wydawanych pozwoleń na budowę. To oznacza, że deweloperzy są przygotowani na rosnący popyt. Dzięki temu nie powinniśmy mieć do czynienia z gwałtownym wzrostem cen.

bErhPeLN
Czytaj więcej w Money.pl
Buduje się ponad 14 tys. nowych mieszkań To o połowę więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Spadają ceny mieszkań. Gdzie jest najtaniej? Zdaniem analityków ceny mieszkań mogą spadać także w lutym i marcu. Później możemy oczekiwać niewielkiego wzrostu.
Oto, co czeka światowy rynek nieruchomości Najszybciej przybywa biur i mieszkań, zwłaszcza w krajach rozwijających się takich jak Chiny. Jednak budowlany boom czeka też Polskę.
bErhPeMi
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)