Notowania

Afera wokół dentobusów. NIK: przetarg ustawiony pod konkretną firmę

Do przetargu na 16 busów, które służą za mobilne gabinety dentystyczne, Ministerstwo Zdrowia wpisało warunek, który wyeliminował z postępowania konkurencję. Zamówienie zostało ustawione pod konkretnego oferenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)
Na razie wprowadzenia dentobusów nie można nazwać wielkim sukcesem.

Takie są ustalenia Najwyższej Izby Kontroli, do których dotarło Radio Zet. Resort zażyczył sobie, żeby pojazdy, w których chciał urządzić gabinety dentystyczne, miały elektrycznie podgrzewaną przednią szybę. Sęk w tym, że większość producentów nie miało w ofercie takich pojazdów - uznała NIK.

Poza tym Izba stwierdziła, że ministerstwo mocno za maszyny przepłaciło. Wartość zamówienia oszacowało na 24 mln zł. Tymczasem jeden z producentów zadeklarował, że jest w stanie zrealizować zamówienie trzy razy taniej - za 8 mln zł.

NIK podała też, że wyjątkowo krótki był czas na realizację zamówienia. Ministerstwo dawało oferentom tylko 17 dni.

Zobacz też: NIK punktuje ministerstwo zdrowia za mapy potrzeb zdrowotnych

Co ciekawe, same dentobusy nie cieszą się zbytnią popularnością. Z 16 maszyn wyjechały w Polskę tylko 3, a dodatkowo dentyści nie chcą w nich leczyć. Na razie z usług dentobusów skorzystało około 300 osób.

W ramach kontroli NIK przyjrzał się nie tylko przetargowi na dentobusy, ale też całej działalności MZ. Kontrolerzy skrytykowali też kupienie niepotrzebnych szczepionek i niepowodzenie programu ochrony zdrowia prokreacyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: dentobusy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-06-2018

gośćMoment przecież takie przekręty to tylko za czasów PO było PiS jest zbyt uczciwe i święte na takie przekręty. Ale to i tak wina TUSKA

14-06-2018

miśjakulał"Największe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach" Miś jak ulał

14-06-2018

WrocławianinPrawdy tu tyle co kot napłakał ,nikt dziś nie zniży się do POziomu złodzieja,a jeśli szukacie sensacji ,to gdzie byliście jak przetarg na wrocławskie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)

Wybrane dla Ciebie