Notowania

praca w polsce
26.09.2016 06:31

Dla kogo dobrze płatna praca? Wyższe wykształcenie już nie wystarczy

Samo wyższe wykształcenie to coraz mniejsza gwarancja wysokich zarobków. Premiowane są przede wszystkim umiejętności, a nie dyplom. Dlatego w tabelach rekruterów pojawiają się osobne kategorie dla osób z dodatkowymi umiejętnościami - pisze "Gazeta Wyborcza".

Podziel się
Dodaj komentarz
(StartupStockPhotos/CC0 Public Domain/pixabay)

Polacy po transformacji zaczęli masowo studiować, w związku z czym wyższe wykształcenie mocno się upowszechniło i przestało być wyznacznikiem elitarności intelektualnej.

Pracodawcy szukają dziś głębiej. Premiowane są: znajomość języków obcych, umiejętności interpersonalne, doświadczenie i wiedza merytoryczna.

- Nagradzane są nie studia, a kompetencje i doświadczenie. Dzięki temu osoby z wyższym wykształceniem mogą wykonywać bardziej skomplikowane i odpowiedzialne zadania - powiedziała gazecie Martyna Ratusznik, analityk wynagrodzeń w krakowskiej firmie Test HR.

W 2006 r. osoba z dyplomem dostawała pensję o 38 proc. wyższą niż wynosi średnia. "W danych GUS znajdziemy tabelę, w której pokazane są zarobki osób mających co najmniej doktorat. Zarabiały one 5,7 tys. złotych" - pisze dziennik.

Z danych cząstkowych, do których ma dostęp Test HR, wynika zaś, że w 2016 r. osoba z doktoratem zarabia przeciętnie już 10,5 tys. zł (pensja podstawowa) - dodaje "Gazeta Wyborcza".

Tagi: praca w polsce, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-09-2016

etgartyukul o niczym. mowa trawa. u nas majac 20 lat trzeba miec doktorat i doswiadczenie 60 letniego czlowieka. na zachodzie byle tluk dostaje … Czytaj całość

26-09-2016

ZbigniewWystarczy przynależność partyjna. Partia murem za swoimi członkami.

26-09-2016

BolekTEN KRAJ TO JEDNO WIELKIE BAGNO,OBY PIS COŚ ZMIENIŁO....BO BĘDZIE CORAZ GORZEJ.

Rozwiń komentarze (19)