Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dobra sytuacja frankowiczów. Zadłużenie coraz niższe

Dobra sytuacja frankowiczów. Zadłużenie coraz niższe

Fot. Jan Bielecki/East News

Zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych spłacanych we frankach spadło w ciągu roku o 11,65 proc. Za spadkiem stoi w głównej mierze najniższy od stycznia 2015 r. kurs franka.

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało we wtorkowym komunikacie, że zadłużenie zmniejszyło się o 16,34 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Wyniosło 123,78 mld zł.

Jak informuje BIK, kredyty zaciągnięte w szwajcarskiej walucie spłaca obecnie 882 tys. Polaków, czyli 5,8 proc. wszystkich kredytobiorców i pożyczkobiorców. Przez rok osób spłacających kredyt mieszkaniowy we frankach ubyło. Dziś jest ich o 17 tys. mniej. Spadła również - o 21 tys. - liczba samych kredytów.

Zobacz też: Polacy nadal zadłużeni:


 

- Spadek zadłużenia w kredytach spłacanych w szwajcarskiej walucie jest spowodowany kilkoma czynnikami, wśród których należy odnotować najniższą wartość kursu franka szwajcarskiego od pamiętnego stycznia 2015 r. - powiedział cytowany w komunikacie prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK. Przypomniał, że od 30 czerwca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. kurs franka spadł z 4,06 zł do 3,86 zł. Tymczasem we wtorek średni kurs franka wyniósł 3,73 zł, co oznacza spadek zadłużenia o kolejne 3 proc.

Ekspert zauważył, że istotna jest też postawa kredytobiorców.

- Warto zaznaczyć, że wpływ na spadek zadłużenia w mieszkaniowych kredytach zaciągniętych w szwajcarskiej walucie mają sami frankowicze, którzy rzetelnie spłacają swoje raty kredytowe - dodaje Rogowski.

BIK informuje również, że od lat mamy do czynienia z bardzo dobrą jakością obsługi kredytów mieszkaniowych - zarówno złotowych, jak i walutowych. Na ponad 2,279 mln czynnych kredytów mieszkaniowych tylko w przypadku 1,4 proc. (31 775 kredytów) występuje opóźnienie w spłacie powyżej 90 dni.

banki, pap, kredyty, gospodarka, mieszkania
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
WPR
2017-08-21 12:29
Im mniejszy dług, tym mniejsze zyski banksetrów. Franek powinien tanieć, szczególnie w świetle nadchodzących zmian w krajowym sądownictwie. Jeżeli umowy zawierały niedozwolone klauzule - to takie umowy są nie ważne i zgodnie z prawem, powinny być zmienione a przewalutowanie franka na złotówkę po kursie wypłaty kredytu.
#DudaPrzewalutujeCHF na fb
2017-08-16 16:35
Jaka znowu dobra??? Frank kosztuje ponad 3,70, a brany był przez wielu po 1,99. Trochę lepsza - to fakt. Ale że zaraz dobra, to bym nie powiedział.
Prawda
2017-08-13 15:15
Ilość spadła bo ludzie wyjechali z kraju po tym jak im banki zabrały dom i wszystko co mieli.
Pokaż wszystkie komentarze (50)