Notowania

praca
22.05.2015 10:42

Dofinansowanie zatrudnienia osób młodych budzi kontrowersje

Dofinansowanie zatrudnienia osób młodych jest bardzo kontrowersyjnym rozwiązaniem - komentuje ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia.com)

Dofinansowanie zatrudnienia osób młodych nie spowoduje powstania nowych miejsc pracy - tak zaprezentowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego program "Pierwsza praca" komentuje ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

- Dofinansowanie zatrudnienia osób młodych jest bardzo kontrowersyjnym rozwiązaniem. Jeśli przyjmujemy, że pracodawca zatrudniający pracownika do 30. roku życia dostaje dotację w wysokości 1,5 tys. zł miesięcznie, to oczywiście zwiększa to szansę na rynku pracy osób w wieku 28 czy 29 lat, ale zmniejsza szanse na rynku osób w wieku 31 albo 32 lata - przekonuje.
- Przecież od tego rozwiązania nie przybywa nam nowych miejsc pracy. Jeśli dostajemy dotację na zatrudnianie blondynów, a nie dostajemy na zatrudnianie brunetów, to będziemy zatrudniać blondynów - powiedział Mordasewicz.

Dodał, że warto jednak rozważać wprowadzenie dotacji na zatrudnianie pracownika do pierwszej pracy, bo przyuczenie do zawodu osoby kończącej szkołę średnią lub uczelnię to duże koszty dla pierwszego pracodawcy.

Program "Pierwsza praca" to element zapowiadanej przez prezydenta strategii "Dobry start dla młodych". Jest skierowany do absolwentów szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat i bezskutecznie szukają zatrudnienia. Będzie finansowany z Funduszu Pracy i Środków Europejskich. Ma dać gwarancję 2-letniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych ludzi już w 2016 r.

O programie pozytywnie wypowiadał się w Polskim Radiu 24 Adam Kądziela, przewodniczący Forum Młodych Lewiatan. - To dobra propozycja zarówno dla młodych, jak i dla przedsiębiorców - mówił.

Zobacz również, jak ocenia program Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Czytaj więcej w Money.pl
Większe zarobki Polaków. Obietnice i plany Program "Pierwsza praca" ma dać gwarancję 2-letniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych ludzi.
Zapewnią nowe miejsca pracy w Polsce Jak poinformował rzecznik WSSE Jacek Serdeczny, niemiecka firma zadeklarowała inwestycje przekraczające 10 mln zł.
Praca i wyższe zarobki pod warunkiem Ustawa o innowacyjności daje ulgi podatkowe firmom, które zainwestowały pieniądze w innowacyjność.
Tagi: praca, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz