Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Donald Trump mógł nie płacić podatków nawet przez 18 lat. "New York Times" dotarł do jego zeznań podatkowych

13
Podziel się:

Jak pisze gazeta, nie ujawnione nigdy wcześniej zeznanie podatkowe za 1995 rok wskazuje na nadzwyczajne przywileje podatkowe, jakie Trump mógł uzyskać dzięki skutkom swoich fatalnych decyzji biznesowych z początku lat 90.

Donald Trump mógł nie płacić podatków nawet przez 18 lat. "New York Times" dotarł do jego zeznań podatkowych
(Gage Skidmore/Flickr (CC BY-SA 2.0))

Donald Trump zadeklarował stratę 916 mln dol. w zeznaniu podatkowym za 1995 rok, co mogło pozwolić mu nie płacić podatku dochodowego nawet przez 18 lat - ustalił dziennik "The New York Times", który dotarł do zeznań podatkowych republikańskiego kandydata na prezydenta USA.

Aktualizacja: 14:58

Jak pisze gazeta, nieujawnione nigdy wcześniej zeznanie podatkowe za 1995 rok wskazuje na nadzwyczajne przywileje podatkowe, jakie Trump mógł uzyskać dzięki skutkom swoich fatalnych decyzji biznesowych z początku lat 90.

Chodzi o jego nieudaną próbę wejścia do sektora przewozów lotniczych, niekorzystny zakup Hotelu Plaza na Manhattanie, a także złe zarządzanie trzema kasynami w Atlantic City.

Doradcy podatkowi, którzy na prośbę "NYT" przeanalizowali zeznanie podatkowe biznesmena sprzed przeszło dwóch dekad, stwierdzili, że szczególnie przyjazne dla bogatych przepisy podatkowe pozwoliły Trumpowi użyć blisko miliardowej straty w 1995 roku, by przez kolejnych 18 lat nie płacić federalnego podatku dochodowego.

W odpowiedzi na artykuł, sztab wydał oświadczenie, które ani nie podważa, ani nie potwierdza, że poniósł stratę 916 mln dol. w 1995 roku. Zapewniono za to, że Trump jak dotąd zapłacił setki milionów dolarów akcyzy, podatków od nieruchomości, podatków stanowych, miejskich, federalnych i od pracowników.

Jednocześnie prawnik Donalda Trumpa uznał ujawnienie przez "NYT" jego zeznań podatkowych za nielegalne i zapowiedział "podjęcie niezwłocznych kroków prawnych".

W niedzielę sprawę postanowił skomentować sam Donald Trump. Na Twitterze napisał: "Znam nasze skomplikowane przepisy podatkowe lepiej niż ktokolwiek inny, kto ubiegał się o prezydenturę i jestem jedynym, który może je naprawić.

Godzinę później dodał: "Stworzyłem dziesiątki tysięcy miejsc pracy i przyniosę Ameryce z powrotem prosperity". Nie odmówił sobie przytyku pod adresem swojej demokratycznej rywalki: "Hillary stworzyła miejsca pracy wyłącznie w FBI oraz DOJ [Departament SPrawiedliwości - przyp. red.]".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Alex
8 lat temu
Przewinienia Trumpa są niczym w porównaniu ze zbrodniami Killary Clinton.
liczydło
8 lat temu
W sumie może im przywieźć wagon makulatury bo tyle jest wart miliard dolarów
Radar 63
8 lat temu
Mam nadzieję że Amerykanie to nie głupki ruskie które wybrały sobie Putina. Oni nie wybiorą oszusta i hochsztaplera na swojego prezydenta.USA de best jest a Rosja be...żenada.
wojak...
8 lat temu
Nie płacił bo jak on mówi - państwo jest źle zarządzane- , co widać i słychać w nagonce na niego za podatki. Całkiem jak u nas , niejasność przepisów , sprzeczność ustaw ze sobą pozwala cwanym prawnikom interpretować prawo , albo jak nasi obecnie "domniemanie konstytucyjności" .
kolo
8 lat temu
A czy zastanawiał się ktoś jak dorobił się takiej fortuny i czy płacił podatki?