Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Krajowy węzeł e-tożsamości ukończony w nocy. "Polska zmieniła się nieodwracalnie"

57
Podziel się:

Zapowiadana przez resort cyfryzacji rewolucja właśnie się ziszcza.

"Cyfrowa Polska zmieniła się nieodwracalnie" – napisała na swoim profilu minister cyfryzacji Anna Streżyńska
"Cyfrowa Polska zmieniła się nieodwracalnie" – napisała na swoim profilu minister cyfryzacji Anna Streżyńska (Piotr Smolinski/REPORTER)

Zamiast kilkunastu loginów i różnie skonstruowanych haseł Polak ma mieć tylko jeden - uniwersalny, bezpieczny i indywidualny zestaw. Zapowiadana przez resort cyfryzacji rewolucja właśnie się ziszcza. "Budowa krajowego węzła e-tożsamości została zakończona dziś w nocy!" - poinformowała w sobotę minister Anna Streżyńska.

"Cyfrowa Polska zmieniła się nieodwracalnie" - napisała na swoim profilu facebookowym minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Choć, jak sama zauważyła, na bezpośrednie korzyści dla obywateli jeszcze chwilę poczekamy. Rewolucja bowiem musi wpierw zostać przemielona przez legislację.

Nie zmienia to faktu, że zapowiadane zmiany bardzo ułatwią Polakom życie. "To jedno z naszych najpoważniejszych przedsięwzięć, przewidzianych Planem Działań Ministra Cyfryzacji stanowiącym część Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa" – zaznaczyła minister.

**Co zmienia krajowy węzeł? **

Jak pisaliśmy w money.pl, ma on znacznie uprościć i upowszechnić korzystanie z usług elektronicznych, w tym również e-administracji publicznej, przez Polaków. To nie tylko prostsze rozliczanie PIT, ale również korzystanie za pomocą jednego uniwersalnego loginu i hasła tak w bankowości elektronicznej, jak i sklepach, a nawet zgłoszenie narodzin dziecka przez internet zamiast wizyty w urzędzie. To ostatnie minister obiecała umożliwić jeszcze w tym roku.

Jak ma to funkcjonować? System po podaniu unikalnych danych logowania ma mieć pewność, że jest to ta konkretna osoba. Sposób działania węzła ma przypominać legitymowanie się dowodem osobistym w "świecie rzeczywistym".

"Banki stosują zabezpieczenia adekwatne dla świadczonych przez siebie usług bankowych, podmioty świadczące usługi telekomunikacyjne zabezpieczenia właściwe dla takich usług, administracja publiczna różne zabezpieczenia właściwe dla świadczonych przez siebie różnych rodzajów usług itd." - czytamy w uzasadnieniu projektu. Tym sposobem do każdego serwisu, konta bankowego, portalu czy sklepu internetowego mamy inny login i inne hasło.

Zobacz także: Resort Cyfryzacji zapowiada nowy portal

"Efektem tego jest naturalne dążenie użytkowników do posługiwania się podobnym lub identycznym zestawem danych identyfikujących w ramach różnych usług. Obecnie wiele systemów i portali usługowych świadczących usługi online dla obywateli posiada odrębne konta, co zmusza obywatela do założenia indywidualnego, dedykowanego konta do konkretnego systemu, portalu czy serwisu" - twierdzi resort w dokumentach.

Minister Streżyńska oczekuje, że wprowadzane zmiany znacznie przyśpieszą "rozwój i realizację usług online, w których niezbędne jest zapewnienie wspólnej podstawy dla bezpiecznej interakcji elektronicznej między obywatelami, przedsiębiorstwami i organami publicznymi" - co napisała na swoim profilu.

"Takie podejście spowoduje szybkie pokonanie bariery braku powszechnego dostępu do środków identyfikacji elektronicznej, jak również umożliwi obywatelom korzystanie z tych samych, przyjaznych dla nich sposobów uwierzytelniania w usługach online" – zaznaczyła Streżyńska.

**Ile będzie kosztowała taka rewolucja?**

Aby system funkcjonował z węzłem krajowym musiały zostać zintegrowane e-usługi publiczne jak ePUAP, obywatel.gov.pl i Profil Zaufany. Do węzła trafić muszą również emp@tia, biznes.gov.pl oraz Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Wygląda na to, że ministerstwu udało się zrealizować założenia. "Budowa krajowego węzła e-tożsamości została zakończona dziś w nocy!" - poinformowała bowiem minister Streżyńska.

Ile to wszystko kosztuje? Jak pisaliśmy w money.pl, w pierwszym roku resort wyda w sumie prawie 20 mln zł, a w kolejnych wydatki spadną. W sumie przez dekadę pójdzie na ten cel nieco ponad 100 mln zł. Resort zapewnia jednak, ze zmiany ułatwią życie ponad 30 mln Polaków.

Jak informowaliśmy w money.pl,integracja systemów ma nie tylko ułatwić życie obywatelom. Znacznie ogranicza też koszty dla administracji. Jeśli dodać do tego proponowaną przez resort cyfryzacji Wspólną infrastrukturę informatyczną państwa, Polska ma szansę na dobre przejść do ery cyfrowej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(57)
Bogdan
5 lata temu
Skynet narodził się nad Wisłą!
przerażona
5 lata temu
Chyba kogoś pogrzało! Wprowadzać tak niebezpieczne ujednolicenie i jeszcze za tak kolosalne pieniądze... Przecież to jeden z głównych grzechów przeciw bezpieczeństwu sieciowemu. Boże, widzisz i nie grzmisz?!
medale ozdobn...
5 lata temu
Cyfrowa Polska to tytuł romantycznego wiersza ? czy manipulacja słowami jak w aferze i czasopisma?
deficyt infla...
5 lata temu
facebook dzisiejsza cena akcji ?
Piotr
5 lata temu
Tak zostały te prace zakończone, że odkąd włączyli ponownie wspomniane w artykule portale nie można podpisać pisma bo wyskakuje błąd 500
...
Następna strona