Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ekspert o skutkach wcześniejszych emerytur: pracodawcy będą pod presją

Ekspert o skutkach wcześniejszych emerytur: pracodawcy będą pod presją

 

- Osoba z 20 czy 30-letnim stażem pracy i doświadczeniem zawodowym nie może być tak łatwo zastąpiona absolwentem studiów. Kraje Europy Południowej szły tą drogą, próbowały obniżać wiek emerytalny i wypychać ludzi na wcześniejsze emerytury, to była na przykład droga grecka – mówi w #dziejesienazywo Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju odpowiadając na pytanie o potencjalne skutki przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

W Sejmie znajduje się projekt zmian emerytalnych autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy zakładający możliwość przechodzenia na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Ustawa miała wejść w życie wraz z początkiem stycznia.

- W firmach co pewien czas są zwolnienia, to naturalny proces. Jeżeli pracodawca ma zwolnić osobę w wieku 60 lat, do której koledzy mówią "ty przecież możesz iść na emeryturę", i osobę w wieku czterdziestu lat, która ma na utrzymaniu rodzinę, to presja i na pracodawcę, i na osobę w wieku emerytalnym będzie jednoznaczna: żeby już ta osoba odeszła - stwierdza Łaszek. - Ludzie również nie zawsze racjonalnie się zachowują. Jeżeli mają do wyboru pewne świadczenie, w tym wypadku brak konieczności pracy, to dużo osób się na to decyduje, a potem powstaje polityczna presja i pytanie czemu ta emerytura jest taka niska – dodaje ekspert FOR.

emerytury, gospodarka, skutki
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Tadek45
89.231.112.* 2016-01-20 12:57
Panie prezydencie Duda pytam -gdzie są miejsca pracy,które pana obiecywał!!!!!!!!!!!!!,gdzie pensje w wysokości 6000 tys. bo za tyle da się przeżyć w Polsce -też pan obiecywał,gdzie kwota wolna od podatku w wys.8000 tyś-też pan obiecywał!!Gdzie fabryki,które zatrudnią miliony ludzi do pracy-też pan obiecywał!!!!!!!!! A więc to wszystko kłamstwo panie Duda chodziło tylko o koryto! Dba pan tylko o Radio Maryja, tam miliardy idą-wiem dlaczego ,bo pana poparli ale nam standard życia się nie poprawił! Mało tego, nie dość ,że w Polsce nie ma pieniędzy ,to pan lekko ręko rozdaje dla kleru nasze ciężko zapracowane pieniądze.Podzielił pan ludzi-wstyd!!!!!!!!!!!! Nie wierzę w żadne pana słowo jak również w słowa Szydło,która nie potrafiła odpowiedzieć bardzo precyzyjnie na żadne pytanie w Parlamencie Europejskim.Nauczyła się bleblania i bleblała przez nos.Boże na kogo Ja głosowałem-rozpacz?????????????????????
78965
89.67.39.* 2016-01-20 12:57
Wszyscy są ekspertami z bożej łaski dane biorą z sufitu. Kiedy wreszcie coś będzie wiadomo merytorycznie o kwocie wolnej od podatku 8000 zł. Kiedy ona zacznie działać Panie Duda!!!!!!!!!!!!!!!!! Czekamy.
świrus
46.171.147.* 2016-01-20 12:53
Jak widać niezłomny i szydałko - wsparci swoim guru - mieli wyliczoną dokładnie jedną rzecz: drogę do koryta.
Zobacz więcej komentarzy (138)