Notowania

Gminy górnicze mają szansę zachować opłaty eksploatacyjne

Jest szansa, że gminy górnicze nie stracą części dochodów. Konkretów brak, ale minister Henryk Kowalczyk nie wyklucza zmian w projekcie o Polskiej Agencji Geologicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LECH ZIELASKOWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Gminy górnicze mają nadzieję na zmiany w projekcie o Polskiej Agencji Geologicznej. Dokument ten zakłada bowiem odebranie gminom górniczym sporej części dochodów i przeznaczenie jej na utrzymanie nowej agencji – informuje serwis Business Insider.

Gdyby wszedł w życie w obecnym kształcie, w ramach należącej się im opłaty eksploatacyjnej mogłyby pobierać zaledwie 600 zł na mieszkańca, a rekordziści pobierają dziś nawet powyżej 3 tys. zł na mieszkańca.

Związek Gmin Wiejskich RP poinformował, że 17 lipca odbyło się cykliczne spotkanie z ministrem Henrykiem Kowalczykiem. Wśród omawianych tematów znalazło się właśnie zmniejszenie części opłaty eksploatacyjnej. Minister dał samorządom nadzieję, ale konkretów na razie brak.

Pierwotny projekt zakładał, że wszystkie gminy górnicze będą musiały podzielić się opłatą eksploatacyjną. Część z nich wszczęła alarm, że straci nawet jedną trzecią dochodów. Wsłuchując się w głosy niezadowolenia, ustawodawca zmienił projekt i ograniczył ten obowiązek wyłącznie do tych, w których łączny dochód nie mógłby być uszczuplony o więcej niż 10 proc. W ten sposób na liście pozostało już tylko osiem gmin.

*To jest bardzo dobry czas dla zamykania kopalń *

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: górnictwo, gminy górnicze, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz