Notowania

gospodarka
07.12.2018 13:46

Minister Finansów widzi oznaki spowolnienia. Będzie reagować

Nastroje menedżerów w polskim przemyśle mocno się pogorszyły. Według ekonomistów to poważny sygnał idącego spowolnienia w gospodarce. Minister Finansów zapowiada działania uprzedzające.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radek Pietruszka)
Teresa Czerwińska stoi na czele Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo Finansów po ostatnich danych PMI dotyczących Polski analizuje sytuację i widzi oznaki pewnego spowolnienia, poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Podkreśliła jednocześnie, że resort podejmuje działania uprzedzające.

- PMI spadł pomimo obecnego dobrego stanu dotyczącego PKB. Pytanie jest więc takie: jak stabilnie rozwijać gospodarkę w długim terminie. Widzimy pewne oznaki spowolnienia, patrzymy na naszych sąsiadów - te ryzyka zewnętrze są i je analizujemy - przyznaje Teresa Czerwińska.

Podkreśla jednak, że podejmowane są działania uprzedzające, aby ten wzrost utrzymywać w kolejnych okresach. Oficjalne prognozy NBP z listopada wskazały w listopadzie, że po wzroście PKB w tym roku o około 4,8 proc. nastąpi spowolnienie do 3,6 proc. w 2019 i 3,4 proc. w 2020 roku.

Wiceminister finansów Leszek Skiba zwrócił także uwagę, że dane PMI odnoszą się do przyszłych oczekiwań przedsiębiorców, a jednym z problemów z którymi będą musieli się zmierzyć to niski poziom bezrobocia i problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników.

Czerwińska: Spowolnienie gospodarcze może pojawić się za kilkanaście miesięcy

Przypomnijmy, że pierwszy raz od ponad 4 lat ankieta przeprowadzona przez Markit Economics wśród menedżerów kilkuset polskich firm przemysłowych wskazała na spowolnienie w sektorze. Obrazujący to indeks PMI spadł poniżej granicy 50 pkt.

Analogiczne indeksy są obliczane we wszystkich największych gospodarkach. Na tle innych krajów pod tym względem wypadamy blado. Znacznie lepsze nastroje panują w przemyśle naszych zachodnich sąsiadów, ale też w Czechach czy na Węgrzech, do których Polska często jest porównywana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, gospodarka, teresa czerwińska, spowolnienie, pmi, przemysł, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-12-2018

józef bąkPiS z Matołemuszem spowalnia gospodarkę już od trzech lat a nadrabia PKB dodrukowywaniem miliardów przez NBP- Glapińskiego !!!!!!

07-12-2018

MariuszJózef bąk, tylko cham może kogoś tak obrażać, Premier to nie twój koleżka.

07-12-2018

echProponuję powołać kolejne 40 instytucji kontrolnych, może warto wykorzystać listonoszy ko kontroli i donosicielstwa. Warto jeszcze bardziej zagmatwać … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (30)