Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPW na podium w Europie. Debiutów najwięcej od sześciu lat

6
Podziel się:

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zajęła 3. miejsce pod względem liczby ofert pierwotnych w Europie w 2017 r., wynika z najnowszego raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez firmę doradczą PwC. To najlepszy wynik od 2011 roku.

Prezes GPW Marek Dietl tylko część zasługi 3. miejsca w Europie może przypisać sobie. Na czele zarządu jest od czerwca ub.r.
Prezes GPW Marek Dietl tylko część zasługi 3. miejsca w Europie może przypisać sobie. Na czele zarządu jest od czerwca ub.r. (Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
bEUtwzhN

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zajęła 3. miejsce pod względem liczby ofert pierwotnych w Europie w 2017 r., wynika z najnowszego raportu "IPO Watch Europe". To najlepszy wynik od 2011 roku.

Wartość ofert pierwotnych (Initial Public Offering - IPO) w Europie w 2017 roku wyniosła 43,9 mld euro - to 57 proc. wzrost w porównaniu do 2016 r. (27,9 mld euro) - wynika z najnowszego raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

Znacząco wzrosła również liczba debiutów, sięgając 348. Na giełdzie w Warszawie w 2017 roku odnotowano 27 ofert, których wartość wyniosła rekordowe 1,8 mld euro - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

bEUtwzhP

Rekord GPW zanotowała w trzecim kwartale, czyli już za rządów nowego prezesa Marka Dietla. Wartość ofert wyniosła wtedy 1,2 mld euro (2/3 wartości wszystkich IPO w Warszawie w całym 2017 roku), co było głównie efektem oferty spółki telekomunikacyjnej Play Communications (1 mld euro). Był to zresztą największy debiut prywatnej firmy w historii GPW oraz największy debiut spółki telekomunikacyjnej w Europie od 2012 roku. Oferta Play uplasowała się też na ósmym miejscu pośród europejskich debiutów 2017 roku.

Zobacz również: Światowe rekordy omijają warszawską giełdę

W 2017 roku na polskim rynku miało miejsce 27 debiutów giełdowych, z czego osiem na rynku głównym. W tym samym czasie z giełdy wycofano akcje 20 spółek. Łączna wartość IPO na rynku w Warszawie wyniosła ponad 1,8 mld euro - jest to wzrost o 1,5 mld euro w ujęciu rocznym. Dało to najlepszy wynik od 2011 roku.

- Warszawski parkiet, mimo wycofania z rynku 20 spółek, zakończył rok 2017 w czołówce europejskich rynków. Z 27 debiutami GPW była trzecią (ex aequo z hiszpańską BME) giełdą pod względem liczby IPO - powiedział dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych w PwC Bartosz Margol.

bEUtwzhV

Margol wskazuje, że wysokie miejsce GPW zajęła, mimo iż liczba debiutów w 2017 r. była w Warszawie najniższa od 2003 roku.

- Znakomicie radził sobie główny indeks rynku, wyraźnie widoczny był też powrót do Warszawy dużych ofert, przyciągających uwagę międzynarodowych inwestorów. Spośród ośmiu IPO na rynku głównym GPW aż cztery przekroczyły wartość 100 mln euro - podaje Margol.

Wymienia oferty Griffin Premium RE, Dino Polska, Getback i Play Communications

- To najlepszy wynik od 2007 roku - zauważa dyrektor PwC.

bEUtwzhW

Dodał, że w 2018 roku można spodziewać się dalszej wzmożonej aktywności na rynku kapitałowym.

- Z drugiej strony, 2018 rok będzie kolejnym, w którym widoczna będzie aktywność w zakresie przejęć i wycofywania spółek z giełdy - taka sytuacja może w szczególności dotyczyć spółek mniejszych, dla których wprowadzenie regulacji MAR okazało się zbyt dużym obciążeniem, jak również emitentów o atrakcyjnej wycenie, stanowiących dobry cel przejęć - wskazał.

- Czynnikiem koniecznym do zachowania dobrej koniunktury na największych europejskich rynkach kapitałowych w 2018 roku będzie przeprowadzenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w spokojny i przemyślany sposób - ocenił lider zespołu ds. rynków kapitałowych w PwC Tomasz Konieczny.

bEUtwziq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
Baca
4 lata temu
Taa debiutują na giełdzie by okradać drobnych czyt. leszczy , debiut , podciag nięcie kursu i sruuu na pysk , a po miesiącu dodruk makulatury za frico . ! bandy złodziejskie. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
On
4 lata temu
Dlaczego jak jest tak "dobrze" w kraju, giełda spada i przynosi straty?
Henryk
4 lata temu
Jaki znów sukces,to tylko papier.
bEUtwzir
jon
4 lata temu
wszystko to dzięki rządowi po-psl i złym rządom PIS,prostackie tłumaczenie sprzedawczyków tusków,schetynów,kamyszów.
Tiotalkrieg
4 lata temu
Co na to totalniacy?