Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Święta "made in China". Skarbówka prześwietli paczki zamawiane z chińskich portali zakupowych

213
Podziel się:

Kupujesz przez AliExpress, uważaj na VAT. Podatek musi zapłacić każdy. W Lublinie działa nowy oddział celno-pocztowy, który szczegółowo sprawdza przesyłki z Dalekiego Wschodu.

Oddział celno-pocztowy w w sortowni Poczty Polskiej w Lublinie.
Oddział celno-pocztowy w w sortowni Poczty Polskiej w Lublinie. (FOT. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS/EAST NEWS)

Co drugi Polak kupi prezent gwiazdowy przez internet, wynika z danych Google. Niemal co czwarty skorzysta przy tym z zagranicznych portali zakupowych – wskazuje z kolei Gemius. Coraz większą popularnością cieszą się u nas chińskie platformy AliExpress i Alibaba. Zwłaszcza ten pierwszy depcze po piętach rodzimemu Allegro. Już teraz rozpoznaje go niemal co trzeci użytkownik sieci z Polski.

Kupując odpowiednio wcześnie, biorąc poprawkę na dość długi czas dostawy, część tegorocznych prezentów gwiazdkowych może pochodzić właśnie z Chin. Internautów bowiem kuszą przede wszystkim bardzo atrakcyjne ceny.

Niewielu Polaków jest jednak świadomych, że od tych zakupów powinni zapłacić podatek, a przy bardziej wartościowych towarach również cło. Skarbówka już wzięła na cel przesyłki z Azji. W Lublinie uruchomiony został specjalny celno-pocztowy oddział, który skrupulatnie prześwietla paczki z Chin. W nowej jednostce zatrudnionych jest 48 celników oraz 40 pocztowców. Docelowo obsługiwanych może być około 100 tys. przesyłek dziennie.

Kupujesz na AliExpress, uważaj na VAT

Powszechnie panująca opinia, jakoby przesyłki, których wartość nie przekracza 22 euro, nie są opodatkowane, a te oznaczone jako prezent limit mają jeszcze wyższy - 45 euro, jest błędna. Potwierdza to Ministerstwo Finansów.

Jak tłumaczy nam resort, ustawa o podatku VAT zakłada co prawda limit zwolnienia do 22 euro, ale nie dotyczy ono przedmiotów importowanych w ramach zamówienia wysyłkowego. Jak podkreśla ministerstwo, nie ma znaczenia, czy zamawiamy jako osobna fizyczna – konsument, czy jako firma. - W tym wypadku VAT trzeba zapłacić zawsze – słyszymy na ministerialnej infolinii.

Teoretycznie więc od najmniejszego zamówienia powinniśmy odprowadzić podatek. W praktyce jednak urzędnikom nie opłaca się wszczynać procedur przy bardzo małych zamówieniach. Więc tego nie robią.

Jednak trzeba mieć na uwadze, że robiąc zakupy na Aliexpress musimy się liczyć z ewentualną dopłatą podatku. Jak to się odbywa? Ekspert Ministerstwa Finansów tłumaczy, że tu ważna jest rola Poczty Polskiej, z którą KAS zawarły porozumienie.

Zobacz także: E-handel. Sklepy internetowe na celowniku fiskusa:

To ona wpierw zwróci się do nas z prośbą o potwierdzenie wartości zamówienia – może być to zrzut z aukcji internetowej i internetowe potwierdzenie zapłaty – następnie ureguluje opłatę podatku, a przy dostawie paczki wyegzekwuje dopłatę.

Cło zapłacisz, gdy kupisz za ponad 640 zł

Dodatkowym kosztem, który będzie egzekwować od kupujących Poczta Polska, będzie cło. Zwolnione z niego są jedynie przesyłki o wartości do 150 euro, czyli około 642 zł. Ale ulga ta nie dotyczy alkoholu, wyrobów tytoniowych czy perfum.

Jednak, gdyby gwiazdkowym prezentem miałby być smartfon np. Xiaomi albo inna elektronika, której cena przekracza 150 euro, cło zostanie naliczone. Jego podstawą, jak zwraca uwagę ministerstwo, będzie kwota, na którą składa się zarówno wartość towaru, jak i jego koszt transportu do Polski.

Oczywiście stawki cła są różne i zależą od rodzaju towaru. Jakie cło zostanie naliczone łatwo sprawdzić za pomocą Przeglądarki Taryfowej ISZTAR Departamentu Polityki Celnej Ministerstwa Finansów.

Z analiz Gemiusa wynika, że Polak najchętniej kupuje w zagranicznych sklepach on-line: odzież, dodatki i akcesoria - na takie zakupy decyduje się 52 proc. internautów. Nieco mniej, bo 32 proc., kupuje perfumy i kosmetyki, a 28 proc. - książki, płyty oraz filmy. Ale bywają i znacznie cenniejsze produkty jak meble czy elektronika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(213)
das
5 lata temu
Genialny złodziejski kraj - dalej wybierajcie lewice do rządu tępmy narodzie
Ali zwykły ni...
5 lata temu
Sekta atakuje zażarcie. Kończy się kasa na kupno półgłówków do wyborów.
prezent
5 lata temu
dostałem przesyłkę za 82 zl. Myślę, źe muszę sie spodziewać abw o 6 rano i z 10 lat odsiadki. Nie są to dziesiątki milionow, bo wtedy przy dobrej zmianie z 15 lat spokoju, tyle dochodzenie, a jeśli ktos z pis to przedawnienie albo umorzenie, trudno
BRAKUJE KASY
5 lata temu
PIS PRZYKRĘCA ŚRUBĘ, ALE PIS I JEGO NIERZĄD SIĘ WYŻYWI
szenil
5 lata temu
A kiedy skarbówka weznie się za kontrole kierowców ubera i opti taxi którzy jezdrza bez jakichkolwiek zezwolen kas fiskalnych i dokumentów .W polskim prawodastwie nie potrzeba nic zmieniać żeby uber i inni tego podobni płacili zus podatek i mieli kasy pozakładane no i ubezpieczenie przeworzonych osó
...
Następna strona