Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Olszewski
Krzysztof Olszewski
|

Hodowla zwierząt na futra. Polska zarabia miliardy na nieetycznym biznesie?

10
Podziel się:

Polska jest światowym liderem w produkcji futer ze skór zwierząt. Zależność w tej branży jest bardzo prosta. Im wyższa jakość prowadzonej hodowli, tym lepszej jakości skóra, a tym samym jej cena - przekonuje Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Hodowla zwierząt na futra. Polska zarabia miliardy na nieetycznym biznesie?
(Reporters / SCHEIRE)

W branży futerkowej na świecie wyprzedzają nas tylko Dania i Chiny.

Większość polskiej produkcji sprzedawana jest za granicą, a roczna wartość eksportu skór - głównie z norek - to dwa miliardy złotych rocznie.

Sukces związany jest z wysoką jakością skór, które kupują największe domy aukcyjne na świecie.

- Im wyższej jakości skóra, tym wyższa cena. Dlatego możemy szczycić się warunkami hodowli zwierząt gospodarskich w Polsce, a branża futerkowa jest tu absolutnym liderem - zapewnia Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Z badań Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika m.in., że 98 proc. hodowli prowadzonych jest przez polskich rolników, czego nie można powiedzieć o żadnej innej branży rolniczej w naszym kraju.

W sumie na fermach i firmach z nimi kooperujących pracuje prawie 60 tysięcy osób. Hodowle powstają na obszarach, gdzie nie ma alternatywy dla tego rodzaju produkcji - to często byłe PGR-y, gdzie uprawa roślin na masową skalę jest niemożliwa - ze względu na słabe gleby.

Stąd lokalizacja ferm - na Zachodnim, Pomorzu, w Wielkopolsce, na Mazowszu czy Podkarpaciu.

Największe zagrożenie dla branży?

Pojawiające się polskim parlamencie pomysły, aby ze względów humanitarnych wprowadzić całkowity zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

Czy to możliwe? Czy takie zakazy wprowadzane są również w innych krajach? Czy możliwe jest pogodzenie interesów hodowców jak i obrońców praw zwierząt?

Zapraszamy do rozmowy wideo money.pl z Jackiem Podgórskim, dyrektorem Instytutu Gospodarki Rolnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Asiu
miesiąc temu
Tych co zajmują się hodowla tych biednych zwierzaków tj. Tzw. ROLNIKÓW POWINNO SIĘ UMIESZCZAĆ W TAKICH KLATKACH ! CIĄGNĄĆ ZA OGON I NIECH KRZYCZĄ BEZ MOŻLIWOŚCI WYRWANIA SIĘ ! AMEN . NIECH NIE ŚPIĄ , OBY NIE USNELI DO KOŃCA SWOJEGO ŻYCIA I NIECH SIĘ SPEŁNI , AMEN.
szok
miesiąc temu
wypociny
Obywatel
miesiąc temu
DO PANA TUSKA I OBECNEGO RZĄDU . Może tak zaczniecie spełniać swoje OBIETNICE WYBORCZE . Tusk : ) kiedy przywrócisz skasowane za czasów Twojego rządzenia, połączenia pociągów i autobusów z małymi miejscowościami? Polacy czekają kiedy wprowadzisz podatek dla niemieckich hipermarketów !!! .... Naród czeka na spełnienie WSZYSTKICH przedwyborczych obietnic: - kwota wolna od podatku 60 tys., darmowa komunikacja, darmowe obiady w szkołach, darmowe akademiki, 8% na służbę zdrowia (1000 na rękę pielęgniarkom), podwyżka 30% dla nauczycieli, tzw. babciowe, renta wdowia - 100% swojej emerytury + 50 % po zmarłym współmałżonku, lub 100 % emerytury po współmałżonku + 50 % swojej emerytury, 300 tys. mieszkań dla młodych + 0 % kredytu na mieszkanie, ogółem 20% podwyżki na budżetówkę, zerowy WAT na żywność, dobrowolny ZUS, benzyna po 5zl . Tak, podobno wygrana opozycjo, a przegrana z poszczególnymi partiami wobec PiS – to wszystko obiecaliście podczas wszelkich debat i nie tylko. Czekamy - sprawdzamy dokładnie, bo już widać zdradę obywateli, którzy na was głosowali i aferę wiatrakową. Naród wrze, a ulica wiele załatwi - prawda Tusk? PRZESTAŃ LIKWIDOWAĆ I ZAMYKAĆ LUDZI a bierz się do pracy bo na to idą nasze podatki
Stoczniowiec
miesiąc temu
No tak do likwidowania to ty się nadajesz ., a za chwilę znowu powiesz że pieniędzy na nic nie ma .
Jan Szyszek
5 lata temu
ULKA ty ruro bardaszana. Z twojego kapska powinni zrobić futro. A resztę padła zmielić i rzucić psom,. .... a tak na temat to zakazać hodowli zwierząt futerkowych. A bezrobotnych hodowców jeśli się jeszcze nie dorobili, do łopaty rowy czyścić!