Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bank Światowy: Polska na 30. miejscu w Indeksie Kapitału Ludzkiego

Bank Światowy: Polska na 30. miejscu w Indeksie Kapitału Ludzkiego

Dzięki reformom w systemie edukacji od roku 1990 Polska osiągnęła znaczące sukcesy w zakresie kształcenia dzieci Fot. Arkadiusz Ziolek/ East News
Dzięki reformom w systemie edukacji od roku 1990 Polska osiągnęła znaczące sukcesy w zakresie kształcenia dzieci

W pierwszym Indeksie Kapitału Ludzkiego opracowanym przez Bank Światowy Polska zajęła 30. miejsce na 157 państw. Szczególnie dobrze wypadła na tle regionu.

Bank Światowy po raz pierwszy opublikował Indeks Kapitału Ludzkiego. Przedstawiciele instytucji podkreślają, że miejsce Polski jest wyższe niż można było się spodziewać.

"Wynik Polski jest lepszy niż regionalna średnia oraz wyższy niż wskazywałby na to dochód na mieszkańca. Nowo opublikowany Indeks potwierdza nasze dotychczasowe analizy, które pokazywały, że Polska osiągnęła w ostatnich latach sukces na polu rozwoju gospodarczego" - powiedział przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Carlos Pinerúa, cytowany w komunikacie.

Teresa Czerwińska dla money.pl: Chcę deficytu na poziomie 50-60 proc. planu

Pierwsze miejsce w rankingu zajął Singapur z wynikiem 0,88 (gdzie 1 jest maksymalną wartością), druga jest Republika Korei, zaś trzecia Japonia - oba kraje z rezultatem 0,84. Polska uzyskała wynik 0,75.

"Jednocześnie nasz raport pokazuje, że istnieje dalsze pole do poprawy, szczególnie w zakresie zdrowia. Z danych dotyczących Polski wynika, że 89 proc. obecnych piętnastolatków dożyje 60. urodzin, co jest wynikiem słabszym od pożądanego. Potrzebne są dalsze reformy w systemie ochrony zdrowia i dlatego ten obszar jest kluczowym filarem naszej strategii dla Polski" - podkreślił Pinerúa.

Zobacz też: Rozwój sztucznej inteligencji w Polsce


Indeks został zaprezentowany przy okazji trwającego w Indonezji dorocznego spotkania krajów-udziałowców Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Grupy Banku Światowego. Minister finansów Teresa Czerwińska, jako gubernator MFW z ramienia Polski, uczestniczy w spotkaniach z udziałem ministrów finansów i prezesów banków centralnych 189 krajów należących do MFW i BŚ.

"Na spotkaniach międzynarodowych w ramach Dorocznych Spotkań MFW i Banku Światowego mam szansę przedstawiać dotychczasowe osiągnięcia Polski w rozwoju kapitału ludzkiego oraz główne zamierzenia polityki rządu w tym zakresie. Inwestycje w kapitał ludzki są warunkiem niezbędnym dla długookresowego rozwoju gospodarczego kraju. Wraz z rozwojem gospodarki Polska odnotowuje poprawę m. in. wskaźników odzwierciedlających średnią długość życia, dostępu do edukacji i jakości procesu nauczania, bezrobocia czy zmniejszenia nierówności w dochodach" - powiedziała Czerwińska, cytowana w odrębnym komunikacie Ministerstwa Finansów.

Tąpnięcie na Wall Street. Panika rozlewa się też na inne giełdy

Dzięki reformom w systemie edukacji od roku 1990 Polska osiągnęła znaczące sukcesy w zakresie kształcenia dzieci - tempo poprawy wyników badania PISA (Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów) było jednym z najszybszych wśród krajów OECD, podał również Bank.

"Dane pokazują też, że dzieci w Polsce uczęszczają do szkoły przed osiągnięciem pełnoletności średnio przez 13,2 roku. Jednakże okres ten skorygowany o jakość kształcenia - nowa miara jakości systemów edukacji opracowana przez Bank Światowy - wynosi 11,3 roku, co daje lukę na poziomie 1,9 roku" - czytamy dalej.

Indeks Kapitału Ludzkiego jest częścią nowego, flagowego raportu Banku Światowego "World Development Report 2019". Raport głosi, że inwestycje w kapitał ludzki są szczególnie ważne w kontekście zmian w charakterze pracy we współczesnym świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
magda
2018-10-11 21:58
każdy dostanie miskę ryżu+ od mateuszka kłamczuszka
wizjoner
2018-10-11 20:49
wszystko sie poprawi po dobrej zmianie
Czaskoski
2018-10-11 19:38
To wszystko przez PiS....nie ma naszej zgody na to!!!! po co nam to wszystko jak mamy to już w Niemczech
Pokaż wszystkie komentarze (12)