Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Inflacja w Polsce przyśpieszyła. GUS podał najnowsze dane

Inflacja przyśpieszyła w Polsce w sierpniu, podobnie jak w całej Unii. Zawiniły najprawdopodobniej ceny paliw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Stawiński/Reporter)
Inflacja przyśpieszyła w sierpniu do 1,8 proc.

Inflacja wyniosła w sierpniu 1,8 proc. w ujęciu rocznym, wobec 1,7 proc. w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku. O tyle mniej możemy kupić w sklepach, jeśli nie dostaliśmy w ciągu roku podwyżki.

Liczby podane przez GUS okazały się zgodne z wcześniejszymi szacunkami analityków rynku. Wyliczenia są "szybkie", więc nie obejmują rozbicia na ceny poszczególnych towarów czy usług. Dane o wzroście cen podał dzisiaj jednak Eurostat dla strefy euro - tam inflacja HICP wzrosła do 1,5 proc. rdr.

W raporcie Eurostatu wskazano już, jakie towary są odpowiedzialne za przyśpieszenie wzrostu cen. To przede wszystkim energia (czyli głównie paliwa), której ceny wzrosły o 4 proc. rok do roku.

Inflacja w ostatnich trzech latach

To i tak niewiele, zważywszy, że cena ropy Brent wzrosła w ciągu roku o 13 proc. w ujęciu dolarowym. Trzeba jednak mieć świadomość, że w cenie na stacjach sam surowiec stanowi wcale nie największy udział, ale większość to podatki, w tym stała akcyza. Wzrost o 13 proc. wcale nie musi dać więc 13-procentowego wzrostu ceny oleju napędowego.

Porównując ceny na stacjach właściwie można się dziwić, że wzrost inflacji jest tak mały. Cena oleju napędowego na stacjach w sierpniu ub.r. wynosiła około 3,20 za litr, teraz to poziom prawie 4,30 zł.

Zakaz handlu w niedzielę. Oto stanowisko biskupów

W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w sierpniu o 0,2 proc. - podał też GUS. Pełne dane o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych za sierpień lipiec zostaną opublikowane 11 sierpnia br. o godz. 14.00.

Tagi: inflacja w polsce, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-08-2017

REWYSTARCZY NIE KRASC I SA SUKCESY

31-08-2017

BolekCoś podobnego. Przecież rząd ma Pasmo Nieustających Sukcesów.

31-08-2017

kkkkkkJeżeli drożeje energia i paliwa to rosną koszty w firmach, jeżeli tanieją usługi i towary to znaczy, ze firmy mniej zarabiają na sprzedaży- spada zysk … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)