Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Inflacja w Polsce przyśpieszyła. GUS podał najnowsze dane

Inflacja w Polsce przyśpieszyła. GUS podał najnowsze dane

Inflacja przyśpieszyła w sierpniu do 1,8 proc. Fot. Andrzej Stawiński/Reporter
Inflacja przyśpieszyła w sierpniu do 1,8 proc.

Inflacja przyśpieszyła w Polsce w sierpniu, podobnie jak w całej Unii. Zawiniły najprawdopodobniej ceny paliw.

Inflacja wyniosła w sierpniu 1,8 proc. w ujęciu rocznym, wobec 1,7 proc. w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku. O tyle mniej możemy kupić w sklepach, jeśli nie dostaliśmy w ciągu roku podwyżki.

Liczby podane przez GUS okazały się zgodne z wcześniejszymi szacunkami analityków rynku. Wyliczenia są "szybkie", więc nie obejmują rozbicia na ceny poszczególnych towarów czy usług. Dane o wzroście cen podał dzisiaj jednak Eurostat dla strefy euro - tam inflacja HICP wzrosła do 1,5 proc. rdr.

W raporcie Eurostatu wskazano już, jakie towary są odpowiedzialne za przyśpieszenie wzrostu cen. To przede wszystkim energia (czyli głównie paliwa), której ceny wzrosły o 4 proc. rok do roku.

Inflacja w ostatnich trzech latach

To i tak niewiele, zważywszy, że cena ropy Brent wzrosła w ciągu roku o 13 proc. w ujęciu dolarowym. Trzeba jednak mieć świadomość, że w cenie na stacjach sam surowiec stanowi wcale nie największy udział, ale większość to podatki, w tym stała akcyza. Wzrost o 13 proc. wcale nie musi dać więc 13-procentowego wzrostu ceny oleju napędowego.

Porównując ceny na stacjach właściwie można się dziwić, że wzrost inflacji jest tak mały. Cena oleju napędowego na stacjach w sierpniu ub.r. wynosiła około 3,20 za litr, teraz to poziom prawie 4,30 zł.

Zakaz handlu w niedzielę. Oto stanowisko biskupów


 

W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w sierpniu o 0,2 proc. - podał też GUS. Pełne dane o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych za sierpień lipiec zostaną opublikowane 11 sierpnia br. o godz. 14.00.

gospodarka, inflacja w polsce
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
RB
2017-09-27 12:09
inflacja nieważna --plany się liczą
ZK590
2017-09-03 16:26
a ci co nie mają 500+ z czego maja dołożyć do drożejących podstawowych produktów ?
Wjazd
2017-09-01 13:22
Nie wiedziesz??? Proszę to poprawić!!!
Pokaż wszystkie komentarze (13)