Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sfałszowane jedzenie jest już w Polsce warte 44 miliardy

16
Podziel się

Nie tylko papierosy, pieniądze czy alkohol - również żywność jest fałszowana na potęgę. W zeszłym roku w Polsce wydaliśmy na jedzenie niewiadomego pochodzenia niemal 44 mld zł, a to o niemal 2,5 mld więcej niż w 2016.

20 procent polskiej żwyności jest sfałszowana - uważają eksperci
20 procent polskiej żwyności jest sfałszowana - uważają eksperci (Pixabay.com/Domena publiczna)
bDYMouxx

Polska Federacja Producentów Żywności szacuje, że nawet 20 proc. kupowanego w kraju jedzenia pochodzi z szarej strefy - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Fałszowanie jedzenia. Bardzo trudna walka z szarą strefą

Zdaniem ekspertów jedzeniowa szara strefa rośnie, bo z fałszowaniem żywności bardzo trudno walczyć. - Urzędy mają prawo do sprawdzania towarów, ale tych pochodzących z legalnie działających zakładów. A spora część produktów jest wytwarzana przez nielegalne fabryki, do których wejść mają prawo wyłącznie organy ścigania – mówi w "DGP" Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.

bDYMouxz
Zobacz także: Zatrważające wyniki kontroli żywności. Spożywamy zanieczyszczoną żywność. Zobacz wideo

I choć Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych ujawnia coraz więcej nieprawidłowości w tych legalnie działających firmach, to eksperci uznają, że jest to tylko wierzchołek góry lodowej. W 2017 r. Inspekcja wydała 140 decyzji w sprawie fałszowania produktów, w 2016 było ich natomiast zaledwie 60.

Najwięcej nieprawidłowości było w takich branżach jak mięsna, piekarnicza i cukiernicza.

bDYMouxF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYMouya
KOMENTARZE
(16)
gosc555
3 lata temu
ja chyba śnie ,to znaczy ,że organa kontroli nie mogą w Polsce wejść na teren i sprawdzić?to chyba jakieś jaja ,czyli loobing dobrze działał ,ktoś kapuchę wzioł nastepna afera ,ale numer sprawa dla prokuratora ,Panowie Politycy ,a co Wy na to ??
kret
3 lata temu
Państwo teoretyczne ma się dobrze
PiotrDuzy
3 lata temu
Sfałszowane bo kupione prosto od producenta na targu? Kupuję i będę kupował zdrową żywność od rolników, sam robił sery z prawadziwego mleka prosto od krowy, sam piekł chleb z kupionej na targu mąki. Jadł ekologiczne warzywa i owoce. To co nazywacie jedzeniem nie "sfałszowanym" czyli nafaszerowanym barwinkami, konserwantami, sztucznymi aromatami i całą tą chemią, sprzedawajcie sobie w super marketach. Tylko nie dziwcie się, dlaczego ciągle wydłużają się kolejki do tzw. lekarzy specjalistów i ciągle przybywa zachorowań na raka. Zdrowia życzę.
bDYMouyb
sylwek
3 lata temu
Nie potrafimy producenci żywności oszukują nas serwując całe tablice mendelejewa
kochani
3 lata temu
nie jesteśmy śmietnikiem europy już czas powiedziec cwaniakom że posiadamy tradycje i potrafimy wyprodukować dobrą jakościowo żywność