Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Karty kredytowe posiada jedynie co piąty Polak

0
Podziel się:

Posiadamy 6,3 mln kart kredytowych, jednak większym zainteresowaniem cieszą się karty debetowe - ma je aż 29,2 mln Polaków.

Karty kredytowe posiada jedynie co piąty Polak
(ROBERT STACHNIK/REPORTER)

Polacy posiadają 6,3 mln kart kredytowych, jednak większym zainteresowaniem cieszą się karty debetowe - ma je aż 29,2 mln Polaków - takie dane prezentuje Biuro Informacji Kredytowej SA.

Kartą kredytową posługuje się jedynie co piąty Polak. Jak mówi główny ekonomista BIK dr Andrzej Topiński, wynika to z ostrożności po stronie klientów banku. - Zapewne obawiają się oni ryzyka utraty kontroli nad swoimi budżetami i ulegania atrakcyjnym ofertom sprzedawców. W równym stopniu dotyczy to mężczyzn, jak i kobiet, ale statystycznie panie, co wynika ze wszystkich analiz opracowywanych przez Biuro Informacji Kredytowej, są w swoich i rodzinnych finansach ostrożniejsze - zauważa.

Kobiet dysponujących kartą kredytową jest o 17 proc. mniej niż mężczyzn. Biorąc pod uwagę fakt, że w naszej populacji jest o 10 proc. kobiet więcej niż mężczyzn, widać znacznie mniejsze zainteresowanie kartami kredytowymi wśród kobiet. W styczniu 2015 r. z ok. 2 200 tys. kobiet posiadających kartę kredytową używało jej blisko 1 500 tys. Wśród mężczyzn z 2 633 tys. posiadaczy używało kart 1 673 tys.

Panie posiadające karty kredytowe mają znacznie mniejsze limity wydatków niż mężczyźni. Można by pomyśleć, że wynika to z mniejszych zarobków (kobiety zarabiają o kilkanaście proc. mniej), ale limity na kartach mężczyzn są aż o 40 proc. większe.

Średni limit na "damskiej" karcie kredytowej wynosi 5 365 zł, podczas gdy na karcie mężczyzny jest to 7 497 zł Takie same tendencje są zachowywane w przypadku spłacania długu na karcie - 11,3 proc. mężczyzn (297 tys.) ma opóźnienie w spłacie przekraczające 90 dni, a wśród pań odsetek ten wynosi 10,9 proc. (238 tys.).

Z danych tych wynika, że kobiety są zdecydowanie ostrożniejsze od mężczyzn w prywatnych finansach. Biuro Informacji Kredytowej S.A. gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów banków i SKOK-ów. Dane prezentowane w zestawieniu pochodzą ze stycznia 2015.

Zobacz także: Zobacz również:
karty kredytowe
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)