Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego trafił do konsultacji

34
Podziel się:

To bardzo obszerny projekt zawierający zmiany dotyczące m.in. planowania zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego, prawa geodezyjnego, prawa kartograficznego i gospodarki nieruchomościami.

Projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego trafił do konsultacji
(Bartosz Wawryszuk)
bEUjeQDF

Projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego trafił do konsultacji publicznych - poinformował w piątek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Jak wskazał, celem inicjatywy jest usprawnienie procesu inwestycyjnego.

Podkreślił, że to bardzo obszerny projekt zawierający zmiany dotyczące m.in. planowania zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego, prawa geodezyjnego, prawa kartograficznego i gospodarki nieruchomościami.

Adamczyk, który wziął udział w centralnych obchodach Dnia Budowlanych 2016 w Warszawie, przekonywał, że projekt spełnia "podstawową zasadę - jest kompromisem, ale jest dobrą propozycją w otoczeniu prawnym procesu inwestycyjnego, który usunie inwestorski tor przeszkód".

bEUjeQDH

Obecny na uroczystości wiceminister w MIB Tomasz Żuchowski powiedział, że w tym momencie ministerstwo oczekuje krytycznych i konstruktywnych uwag do projektu, które pomogą rozwiązywać problemy.

- Deklaruję, że będzie z naszej strony pełna otwartość, jeśli chodzi o dialog z branżą - podkreślił wiceminister.

- Dzisiaj dajemy pełną swobodę inżynierom, pełną swobodę wykonawcom, jeśli chodzi o kształtowanie ustroju wewnętrznego, wewnątrz bryły budynku. To będzie poza administracją inwestycyjną - dodał Żuchowski.

Jak przekonywał na początku września Adamczyk, kodeks dedykowany jest wszystkim Polakom, którzy użytkują obiekty budowlane, tym, którzy chcą żyć w uporządkowanej przestrzeni publicznej, tym, którzy chcą realizować inwestycje budowlane bez zbędnego wysiłku, bez zbędnych procedur, bez zbędnych kosztów. Kodeks budowlany będzie regulował cały proces inwestycyjny, od ochrony przestrzeni, od wskazywania miejsc, gdzie można lokować inwestycje do oddania do użytkowania obiektu budowlanego.

bEUjeQDN

Z kolei wiceminister Tomasz Żuchowski wyjaśniał, że w przypadku prostych przedsięwzięć, głównie budownictwa jednorodzinnego nowe przepisy będą zakładały wprowadzenie zgody inwestycyjnej - jednej zintegrowanej decyzji w ramach tzw. jednego okienka, zastępującej wszystkie dotychczasowe zgody i decyzje administracyjne, w tym pozwolenie na budowę. Głównym podmiotem wydającym zgody inwestycyjne będzie starosta.

W zakresie budownictwa jednorodzinnego organ ten będzie dbał o właściwą lokalizację oraz parametry zewnętrzne planowanego budynku. Wszystkie rozwiązania wewnątrz budynku mają być w gestii projektanta i kierownika budowy.

Przewidziana jest także powszechność planów zagospodarowania przestrzennego i powołanie centralnego rejestru wszystkich dokumentów planistycznych.

bEUjeQEi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Gnom
5 lata temu
Jakie konsultacje ? Chyba pro forma. Co ma być przegłosowane to będzie głosowane. Pseudo konsultacje ustawy o żywności, pokazały co i jak. Zebrano ludzi z całej Polski , a na koniec przez pomyłkę powiedziano coś za wiele. Aż rzygać się chce.
Monka
5 lata temu
Główne zastrzeżenie: W żadnym kraju na świecie nie zmienia się planu dlatego że wydano jakąś decyzję administracyjną wydawaną przez organ jednoosobowy ! Nie ma definicji planu chociażby najprostszej: Plan - akt, dokument planistyczny to taki dokument , który jest opracowywany na podstawie wiarygodnych analiz, posiada tekst i załączniki graficzne, który ogranicza pośrednio lub bezpośrednio dalsze działania, Nie zrozumiałe jest dlaczego inwestycje celu publicznego czy inne decyzje powstają miałyby powstawać na podstawie decyzji a nie planów. Z kolei uzasadnianie, że plan miejscowy miałby być opracowywany dlatego, że ma powstać jakaś jedna inwestycja również jest kuriozalne.
ed
5 lata temu
Bełkot - bez jakichkolwiek konkretów.
bEUjeQEj
wito
5 lata temu
niech inwestują i tworzą miejsca pracy, ale emerytury i tak będą niskie. Musimy zatroszczyć się sami o siebie. Edukacja zawodowa i finansowa może nas ustrzec przed finansowymi kłopotami. Słyszeliście o książce "Emrerytura nie jest Ci potrz.ebna" o tym jak więcej zarabiać, o budowaniu majątku? Fajnie się czyta i opisuje wiele praktycznych przykładów w polskich realiach.
adamo
5 lata temu
Nic nowego. Dzisiaj też można wewnątrz co sie chce a zewnątrz co mówi plan zagospodarowania. Polityczny bełkot.
...
Następna strona