Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Kolej z gigantyczną podwyżką za prąd. To może odbić się na cenach biletów

89
Podziel się:

Koleje Mazowieckie protestują przeciwko blisko 80 proc. wyższym rachunkom, jakie wystawia im PKP Energetyka. Nowy cennik energii to ponad 71,5 mln zł wyższe koszty dla regionalnego przewoźnika.

Kolej z gigantyczną podwyżką za prąd. To może odbić się na cenach biletów
(Paul Kowalow/wikimedia (CC BY-SA 3.0))
bEKlouUR

Kto ma dołożyć 71 mln zł do kosztów energii trakcyjnej, albo o ile trzeba będzie podnieść ceny biletów? - pyta marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik na Twitterze. Publikuje też fragment odpowiedzi zarządu Kolei Mazowieckich na zapowiedzianą podwyżkę cen PKP Energetyka.

Zmiana cen energii trakcyjnej zelektryzowała Koleje Mazowieckie. PKP Energetyka, monopolista na tym rynku, wprowadził bowiem nowy cennik. ”Taryfy (...) w wysokości 470,22 zł/MWh są nie do zaakceptowania przez Zarząd Spółki KM” – piszą Koleje Mazowieckie.

bEKlouUT
Zobacz także: Ceny prądu porażą firmy. Zapłacić mogą wszyscy:

Jak wskazuje w piśmie do PKP Energetyka zarząd spółki, w przypadku KM cena wzrasta o około 80 proc. w stosunku do obecnie obowiązującej umowy trakcyjnej.

bEKlouUZ

Z szacunków spółki wynika, że podczas gdy w 2018 roku koszty energii trakcyjnej wyniosą 104,5 mln zł, to w przyszłym roku, koszty te wzrosną o 37,3 mln zł, czyli o 36 proc. uwzględniając nowe stawki od 1 września 2019 r.

To już są duże pieniądze, ale ich ogrom dopiero widać w skali roku. Przy założeniu, ze nowe stawki miałyby obowiązywać przez cały rok, koszty energii elektrycznej dla Kolei Mazowieckich byłyby wyższe o około 71,6 mln zł, czyli około 68 proc. – czytamy w piśmie KM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKlouVu
KOMENTARZE
(89)
Wew
3 lata temu
Chcielita PIS to tera mata...Płacić i nie narzekać.Trzeba było myśleć przy urnach wyborczych.Prąd drożeje przez politykę PISu i zdrożeje wszystko od chleba po kino.I żadna dopłaty tego nie zniwelują bo dopłaty są z podatków więc i tak zapłacimy.
xxl
3 lata temu
Nie muszą przecież korzystać z PKP Energetyka. Zawsze mogą przecież zmienić sprzedawcę. Inni oferują po 380-390 zł/MWh
jo
3 lata temu
Było PKP jako jedno przedsiębiorstwo to było źle, a jak to rozpieprzyli to mają co chcieli.
bEKlouVv
andrzej
3 lata temu
nie mogą wzrosnąć ale na pewno podrożeją , a podobno po tej podwyżce nic nie miało podrożeć
andrzej
3 lata temu
nie mogą wzrosnąć ale na pewno podrożeją , a podobno po tej podwyżce nic nie miało podrożeć
...
Następna strona