Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Putin rozmawia z Merkel

0
Podziel się:

Prezydent Rosji i kanclerz Niemiec wskazali na konieczność deeskalacji napięć na wschodzie Ukrainy.

Konflikt na Ukrainie. Putin rozmawia z Merkel
(Global Panorama / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Prezydent Rosji i kanclerz Niemiec wskazali na konieczność deeskalacji napięć na wschodzie Ukrainy, uzgodnili intensyfikację współpracy w walce z ebolą i wyrazili nadzieję na sukces konsultacji gazowych 29 października.

W rozmowie telefonicznej, o której informuje Kreml, Putin i Merkel skupili uwagę na konieczności deeskalacji sytuacji w obwodach donieckim i ługańskim, za celowe uznali przeprowadzenie w najbliższym czasie kolejnego spotkania grupy kontaktowej do spraw Ukrainy.

Na spotkaniu grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE 5 września podpisano protokół o wstrzymaniu ognia w Donbasie, na ostatnim, 19 września - memorandum przewidujące m.in. rozejm między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy. Rozejm jest systematycznie naruszany.

Służba prasowa Kremla informuje, że podczas rozmowy, która odbyła się z inicjatywy strony niemieckiej, politycy uzgodnili, że zaaktywizują wspólne wysiłki w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa eboli.

Według rosyjskich źródeł Putin mówił też z Merkel na temat znaczenia zawarcia porozumienia w sprawie gazu. Wyrazili nadzieję, że zaplanowane na 29 października w Brukseli trójstronne konsultacje przedstawicieli Rosji, Ukrainy i UE będą owocne.

Tymczasowe porozumienie między Moskwą a Kijowem w sprawie zimowych dostaw gazu dla Ukrainy może zostać podpisane przy okazji kolejnych rozmów, które mają się odbyć 29 października w Brukseli.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjscy opozycjoniści emigrują na Ukrainę Twierdzą, że tam odnajdują wolność słowa i szacunek dla wartości demokratycznych.
Rozbiór Ukrainy? Kreml zabiera głos - _ Przede wszystkim słabo znamy twórczość tego portalu. Generalnie informacja ta wygląda na niestworzone bzdury _ - oświadczył sekretarz prasowy prezydenta Rosji.
Konflikt na Ukrainie. Niespokojna noc pełna ataków Ukraińskie pozycje były ostrzeliwane z wyrzutni Grad i moździerzy. Doszło także do prób szturmu. Ataki jednak zostały odparte.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)