Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kontrole z PIP bez kary. Nowy szef Inspekcji woli podpowiedzieć firmie, co robi źle

Kontrole z PIP bez kary. Nowy szef Inspekcji woli podpowiedzieć firmie, co robi źle

Od 1 marca kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy mają najpierw poinstruować przedsiębiorcę, co robi źle, a nie od razu nakładać na niego karę. To pomysł nowego szefa PIP Romana Giedrojcia, który opowiadał o nim w programie #dziejesienazywo.

- Kontrola musi odbywać się po raz pierwszy. Nie ma znaczenia, czy firma powstała wczoraj, rok temu czy pięć lat. Jeżeli firma mikro, mała, średnia będzie pierwszy raz kontrolowana to będzie to kontrola audytowa, instruktażowa - mówił szef PIP.

Dodał, że kary mogą się posypać, jeśli w firmie dochodziło do rażącego łamania prawa, np. nie płacono pracownikom pensji.

- Kontrolerów będzie jeden, czasami dwójka. Będzie kontrolować bardzo szczegółowo. Wyda stosowne środki prawne, w tym decyzje i dostanie termin (przedsiębiorca - przyp. red.) na ich wykonanie - mówił Giedrojć.

Dodał, że kontroler wróci do firmy po trzech miesiącach i przeprowadzi kontrolę jeszcze raz. Jeśli uchybienia nie zostaną naprawione, to ewentualnie wtedy zostanie nałożona kara.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
ANNA148
83.30.247.* 2016-03-02 07:44
To chore, ze u nas PIP zapowiada konrole.Pracodawca ma czas na zatuszowanie swoich machlojek. Pracowalam w markecie DINO, ale latali, regionalna z liderem nawet przyjechali. Jedna pracownice postraszyly. Wiec po co takie kontrole? Zobaczie co jest w Niemczech. Tam nikt sie nie zapowiada,a kary tak wysokie, ze nie oplaca im się na czarno zatrudnić,jak u nas w wypadku firm budowlanych, albo oszukiwać na godzinach tak jak u nas w markecie.
OjciecT
83.23.98.* 2016-03-02 07:08
Może w końcu będzie normalnie, do tej pory kara była zawsze. Czasami za naciągane drobnostki bo akurat "wyszły " papierowe ręczniki... Taki był odgórny nakaz.
A wbrew niektóry opiniom jeśli firmę stać to o pracowników dba.
Inną sprawą są 13-tki, 14-tki, fundusz socjalny, nagrody... momentami w korporacjach to się robi chore
slaw976
37.152.19.* 2016-03-02 06:38
U nas w firmie była kontrola a za pewien czas pracowaliśmy u tego kontrolera przy remoncie domu....
Zobacz więcej komentarzy (66)