Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korpucja w Rumunii. 8 lat więzienia dla byłego burmistrza dzielnicy Bukaresztu

0
Podziel się:

Sąd Apelacyjny w Bukareszcie skazał w piątek na osiem lat więzienia Cristiana Poterasa, byłego burmistrza 6. dzielnicy Bukaresztu, za sprzedaż należących do miasta sześciu nieruchomości za cenę znacznie poniżej ich wartości rynkowej.

Korpucja w Rumunii. 8 lat więzienia dla byłego burmistrza dzielnicy Bukaresztu
(Sean Munson/CC/Flickr)
bESpyrHF

Na osiem lat do więzienia trafi Cristiana Poterasa, były burmistrz 6. dzielnicy Bukaresztu. Sąd Apelacyjny w Bukareszcie skazał go za sprzedaż należących do miasta sześciu nieruchomości za cenę znacznie poniżej ich wartości rynkowej.

Czterech innych pracowników urzędu dzielnicowego, pomagających Poterasowi w latach 2005-2006 przy sprzedaży nieruchomości, otrzymało wyroki od 3,5 roku do pięciu lat więzienia. Straty miasta oszacowano na równowartość 58,2 mln euro.

Wszyscy skazani muszą wyrównać miastu szkody finansowe; unieważniono też wszystkie sześć transakcji sprzedaży nieruchomości.

bESpyrHH

W marcu 2011 roku Poteras, ówczesny burmistrz 6. dzielnicy i działacz Partii Demokratyczno-Liberalnej (PD-L), został oskarżony przez prokuratorów Państwowego Biura Antykorupcyjnego (DNA) o nadużycie władzy i korupcję przy sprzedaży nieruchomości. Trzy lata później został przez sąd rejonowy uniewinniony, co było powodem złożenia apelacji przez DNA.

Rumunia jest postrzegana jako jeden z najbardziej skorumpowanych krajów UE, ale działalność rumuńskich organów ścigania w walce z korupcją została ostatnio dobrze oceniona przez Brukselę. Około 7 proc. rumuńskich parlamentarzystów wybranych w 2012 roku zostało skazanych bądź toczą się przeciwko nim śledztwa w sprawach o korupcję.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaostrzają przepisy o walce z korupcją - Od dzisiaj to silniejszy kraj- oświadczył minister sprawiedliwości po uchwaleniu ustawy antykorupcyjnej.
Z kasy UE dla Polski wyparowało ponad 10 mld zł Wraz ze spadkiem wartości unijnej waluty, topnieją kwoty na które możemy liczyć. Zobacz, na co pójdzie, to co zostało i kto dostanie najwięcej.
Chiny walczą z korupcją. Zatrzymano 150 osób Od początku 2015 roku chińskim służbom udało się sprowadzić do kraju z zagranicy 150 osób podejrzewanych o korupcję.
bESpyrIi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)