Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korupcja na Ukrainie. Parlament rozpatrzy pakiet projektów antykorupcyjnych

0
Podziel się:

Projekty ustaw są jednym z wymogów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, uzależniającego od ich przyjęcia przekazanie Ukrainie kolejnych transzy pomocy finansowej.

Korupcja na Ukrainie. Parlament rozpatrzy pakiet projektów antykorupcyjnych
(nbnews.com.ua/prtSc)

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej Ukrainy, na którym deputowani rozpatrzą pakiet projektów ustaw antykorupcyjnych, odbędzie się 7 października - poinformował dziś przewodniczący parlamentu, Ołeksandr Turczynow.

Projekty ustaw, które przewidują m.in. powołanie biura antykorupcyjnego, są jednym z wymogów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, uzależniającego od ich przyjęcia przekazanie Ukrainie kolejnych transzy pomocy finansowej.

_ Podpisałem dziś rozporządzenie o przeprowadzeniu nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu 7 października. Jedynym tematem, który będzie na nim omawiany, będzie pakiet ustaw antykorupcyjnych _ - oświadczył Turczynow.

O zwołanie tego posiedzenia wystąpił w poniedziałek do przewodniczącego Rady Najwyższej premier Arsenij Jaceniuk. Zgodnie z grafikiem pracy parlamentu kolejny raz deputowani mieli zebrać się dopiero 14 października.

O konieczności uchwalenia ustawy antykorupcyjnej mówił w niedzielę w wywiadzie telewizyjnym prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. _ Wraz z umową o stowarzyszeniu z Unią Europejską wniosłem do parlamentu i będę nalegał, by deputowani przegłosowali projekt ustawy o biurze antykorupcyjnym _ - powiedział prezydent. Umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina została niemal równocześnie ratyfikowana przez Radę Najwyższą Ukrainy i europarlament 16 września.

Poroszenko zapewnił, że nie ugnie się przed możliwymi naciskami ze strony oligarchów, dla których ustawa antykorupcyjna będzie niewygodna. _ Państwo jest w stanie wojny i to nie tylko kwestia moralności, lecz także bezpieczeństwa kraju i kompromisów tu być nie może _ - podkreślił.

Ukraińscy posłowie bez powodzenia głosowali nad projektem ustawy antykorupcyjnej, tuż po głosowaniu nad ratyfikacją umowy stowarzyszeniowej z UE. Projekt nie zdobył wystarczającego poparcia - za głosowało 218 deputowanych w 450-osobowym parlamencie.

Tekst dokumentu mówi o utworzeniu Narodowego Biura Antykorupcyjnego, które miałoby zwalczać korupcję w sektorze państwowym, jednak nie zajmowałoby się korupcją w biznesie. _ Jedną z funkcji Biura będzie poszukiwanie i zwrot aktywów skorumpowanych urzędników _ - mówił niedawno Ołeksij Chmara z organizacji Transparency International Ukraina.

W Indeksie Percepcji Korupcji Transparency International w 2013 roku Ukraina zajęła 144. miejsce pośród 175 badanych krajów, uzyskując 25 punktów w 100-stopniowej skali, gdzie 0 oznacza największe skorumpowanie, a 100 najwyższą transparentność. W tym samym rankingu Polska otrzymała 60 punktów, zajmując 38. miejsce.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)