Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Kradzież do 500 zł tylko wykroczeniem. Poważny problem dla sprzedawców

2
Podziel się:

Zdaniem PIH każda kradzież powinna być przestępstwem - bez względu na kwotę.

Kradzież do 500 zł tylko wykroczeniem. Poważny problem dla sprzedawców
(Piotr Kamionka/REPORTER)

Na 500 zł rząd zamierza ustalić próg, od którego kradzież będzie przestępstwem. Polska Izba Handlu się sprzeciwia i alarmuje: to zachęci złodziei do częstych kradzieży.

Rząd pracuje nas zmianami w kodeksie wykroczeń. Jedną z nich ma być ustalenie progu przestępstwa na kwocie 500 zł, co zdaniem Waldemara Nowakowskiego, prezesa Polskiej Izby Handlu, jest szkodliwe dla wielu uczciwych sprzedawców.

- Przed poprzednią zmianą w kodeksie wykroczeń było to 250 zł i już wówczas przyczyniało się do ogromnych strat sklepów z tytułu kradzieży - zaznacza.

Jak przypomina prezes PIH, zmiana z 2013 roku spowodowała tylko wzrost wartości kradzieży w handlu. Obecnie ten próg to jedna czwarta minimalnej pensji.

- Polska Izba Handlu stała i stoi na stanowisku, że w przypadku kradzieży nie powinno być takich progów. Z pewnością ustalenie granicy, kiedy kradzież jest przestępstwem, a kiedy wykroczeniem, jest złym zamierzeniem – zaznacz Nowakowski.

Jego zdaniem, każda kradzież powinna być przestępstwem - bez względu na kwotę. - Dla właścicieli sklepów dużym problemem są złodzieje recydywiści, którzy kradną za np. 400 zł i w razie złapania popełniają tylko wykroczenie. Czują się bezkarni i następnego dnia przychodzą kraść dalej – wyjaśnia.

Wraz z ustaleniem progu przestępstwa, rząd chce stworzyć elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń przeciwko mieniu. To rozwiązanie PIH postulowała już 5 lat temu. - W pełni popieramy utworzenie elektronicznego rejestru sprawców kradzieży jako narzędzia do walki z osobami, które notorycznie dopuszczają się kradzieży do kwoty przy której nie jest ona klasyfikowana jako przestępstwo tylko wykroczenie – zaznacza prezes Nowakowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
edwin
8 miesięcy temu
No tak warto znać przepisy prawa, więc zdecydowałam się na poradę w sprawie karnej w kancelarii Cejrowski w Tczewie. Duża wiedza, faktycznie pomocni.
Trete tete
4 lata temu
Pensje w Polsce są tak małe że trzeba kraść żeby chociaż trochę poczuć się jak władza.oni po legalu kradną miliony