Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nieoczekiwany skutek obniżenia wieku emerytalnego. Banki wzięły sobie zmianę do serca

Nieoczekiwany skutek obniżenia wieku emerytalnego. Banki wzięły sobie zmianę do serca

Starsze osoby, które zdecydują się na zakup czterech kątów na kredyt, mogą mieć problem. Fot. Bartłomiej Magierowski/Eastnews
Starsze osoby, które zdecydują się na zakup czterech kątów na kredyt, mogą mieć problem.

Osobom zbliżającym się do osiągnięcia wieku emerytalnego może być trudniej wziąć kredyt hipoteczny. W niektórych bankach zmienione zostały kryteria, które analizuje się przed decyzją kredytową.

O nieoczekiwanym skutku sztandarowego projektu Andrzeja Dudy pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy, z opublikowanego kilka dni temu raportu NBP wynika, że już w końcówce ubiegłego roku doszło do zaostrzenia dostępu do kredytów hipotecznych.

Politykę kredytową zrewidował bank Millenium, a PKO BP się do tego przygotowuje - wynika z nieoficjalnych ustaleń dziennika.

Zobacz też: Polacy na L4 spędzają prawie 280 mln dni rocznie

Wszystko dlatego, że obniżenie wieku emerytalnego oznacza szybszą możliwość zakończenia pracy zarobkowej i przejście na świadczenie z ZUS. To jest zaś niższe niż dotychczasowa pensja, a banki wolą dawać kredyty tylko tym ludziom, o których wiedzą, że będą w stanie regularnie spłacać raty przez cały okres, na jaki został udzielony kredyt.

Te zmiany mogą być skutkiem działań Komisji Nadzoru Finansowego. KNF pytała sektor bankowy, jak zamierza uwzględnić obniżenie wieku emerytalnego w swoich kryteriach dotyczących udzielania kredytów hipotecznych.

Na razie jednak większość banków nie wprowadza zmian - wynika z ustaleń "DGP".

Czytaj także
Polecane galerie
K
2018-02-15 09:01
A komu potrzebny kredyt hipoteczny w wieku 65 lat. Kamikadze?
Koras
2018-02-15 08:46
Nie zrozumcie mnie źle ale większość z Was ma się za inteligentnych choć fakty temu przeczą :) tylko mądry inaczej weźmie kredyt a 30 lat żeby zostać podwójnym niewolnikiem -raz banku a drugi raz spółdzielni. Kwestia banku to do waszego rozważenia czy wolicie żyć skromnie przez 10 lat i zaoszczedzic czy na pokaz przez 30 i mieć kredyt w którym spłacać to co wziales przynajmniej 3 krotnie.... najsmieszniej jest ze przez komorne nigdy nie jesteście na swoim bo np u mnie prezes takiej spółdzielni ksawerow ma 15000 zł miesięcznie plus premia, a zastępca? A Ci co dostali prace po znajomości? :)
Jakie jest meritum? Place 9000 zł rocznie czyli 750 miesięcznie za to ze posiadam swój lokal bez windy, garażu czy też ochrony. Pomyślcie o tym to są poważne pieniądze pozdrawiam
Kf
2018-02-15 08:19
A co Andrzejek przewidział .NIC
Pokaż wszystkie komentarze (152)