Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nbp
12.03.2015 06:00

Kredyty we frankach. Banki zawiodły swoich klientów

Wszystkie instytucje, które powinny chronić konsumenta, łącznie z NBP, tak naprawdę stoją po stronie sektora bankowego - ocenia Mariusz Pawlak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NBP)

Banki zawiodły swoich klientów oferując im produkty, które nie były dostosowane do ich możliwości - uważa główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Mariusz Pawlak.

Jak powiedział, gdyby była równowaga stron i kredytobiorca walczyłby o swoje prawa, to w większości przypadków by wygrał. - _ Tymczasem mamy do czynienia z tym, że wszystkie instytucje, które powinny chronić konsumenta, łącznie z NBP, tak naprawdę stoją po stronie sektora bankowego _ - ocenia Mariusz Pawlak.

Dodał, że sektor ten jest zamożny, ma odpowiedni potencjał, by się bronić i tak naprawdę to my ratujemy instytucje bankowe a nie przedsiębiorców czy konsumentów.

Tymczasem banki zaproponowały powołanie dwóch funduszy, które miałyby pomóc nie tylko zadłużonym hipotecznie we frankach, ale także w złotówkach. Jednym z nich byłby Fundusz Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych. Pomagałby osobom, które w wyniku niekorzystnego zdarzenia losowego utraciły zdolność do samodzielnej, okresowej obsługi kredytu.

Drugi to Sektorowy Fundusz Stabilizacyjny. Wspierałby kredytobiorców poprzez dopłatę do rat w sytuacji dużego umocnienia franka. Wsparcie miałoby być udzielone osobom gotowym zadeklarować chęć przewalutowania na warunkach uzgodnionych z bankiem.

Jak powiedział prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, szczegóły tych propozycji mają być dopracowane do końca maja tego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Zyski banków przekroczyły 15 miliardów złotych Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-listopad 2014 roku wzrósł o 8,9 procent.
Raport NBP: Łatwiej o kredyty dla firm W trzecim kwartale banki nieznacznie złagodziły kryteria udzielania kredytów przedsiębiorcom. O kredyt mieszkaniowy niezmiennie trudno.
Banki zarabiają miliardy. Zyski mocno w górę Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-sierpień 2014 roku wyniósł 11,69 miliarda złotych.
Tagi: nbp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz